Na bolavé nohy a křečové žíly zpravidla trpí prodavačky, kadeřnice, sestry nebo recepční. Příčinou je časté sezení nebo stání na místě. Na bolavé nohy a křečové žíly zpravidla trpí prodavačky, kadeřnice, sestry nebo recepční. Příčinou je časté sezení nebo stání na místě.

Pracujete v těchto odvětvích? Pozor na křečové žíly

27.07.2022

Žilní systém není stavěný na statické polohy, proto třeba některá sedavá zaměstnání mohou urychlovat rozvoj chronického žilního onemocnění. Zkraje ho poznáte podle otoků nohou, těžkých a bolavých nohou nebo nočních křečí. Mezi viditelné projevy patří metličky a křečové žíly. Jak rizikové je vaše povolání?

Vznik žilního onemocnění ovlivňuje genetika v průměru tak z poloviny. Pokud oba rodiče měli nebo mají potíže se žílami, dědičná zátěž je ještě větší. Za zbytek může životní styl každého jedince. Zejména jak vypadá jeho jídelníček a jak se během dne hýbe, což velmi souvisí i s výběrem povolání. Práce zabere zpravidla minimálně 8 hodin denně a pokud pracovní doba probíhá celá vsedě nebo naopak vestoje, zhoršuje se tím návrat žilní krve. Krev totiž cirkuluje i díky pohybu, proto při statických pozicích dochází k městnání krve v žilách dolních končetin. 

Neklidné a oteklé nohy jako varování 
Na stagnování vás upozorní nejčastěji právě oteklé a bolavé nohy, pnutí v nohách a křeče. Pokud se situace opakují příliš často, může dojít k povolení geneticky oslabené žilní stěny pod náporem krve. Takto zvětšené žíly jsou obecně známé jako metličky a křečové žíly. Proto je při statické práci nutné občas vstát a projít se po místnosti nebo si vsedě zakroužit kotníky, protáhnout nárty a špičky. 

Znáte žilní gymnastiku – soubor cviků, na podporu návratu žilní krve? Cvičit můžete vsedě, ve stoje i vleže. Videa se cviky najdete v tomto článku.

Posaďte se pohodlně, dejte na zem míček a položte na něj chodidlo. Přejíždějte chodidlem po míčku a posunujte jej od sebe a k sobě. Pohyb vychází z kolene. Opakujte u obou nohou 10x.

Posaďte se pohodlně na židli a jednu nohu zvedněte kousek nad zem. Ohýbejte ji v kotníku, střídavě přitahujte a odtahujte špičku. Opakujte alespoň 10x, poté vyměňte nohy.

Komu hrozí křečové žíly?
Náchylnější na vznik a rozvoj chronického žilního onemocnění jsou tedy například prodavači za kasou, sálové sestry, recepční, přednášející, i lidé pracující v kadeřnických a kosmetických profesích. Celý den jsou na nohou a často postávají na jednom místě. 

Početná je i skupina těch, kteří naopak celý den sedí. Typičtí jsou řidiči a řidičky z povolání, kteří kvůli ustavičnému sezení mohou trpět i hemoroidálním onemocněním.  Dále pracovníci na úřadech, v bankách, administrativní pracovníci a obecně lidé pracující v kancelářích. Pro ženy v kancelářích je také obvyklý sed s nohami přes sebe. Ten ale může vést ke stlačení velkých žil a krev se poté vrací od nohou k srdci pomaleji. 

Neměňte zaměstnání, změňte svůj volný čas 
Z pohledu lékařů je nejlepší prevencí chronického žilního onemocnění vyvarovat se obezity, aktivně se hýbat, nenosit škrtící oblečení a ponožky a nosit kvalitní široké boty. Jestli nechcete nebo nemůžete měnit práci, změňte způsob, jakým trávíte svůj volný čas. A pokud už sami na sobě cítíte projevy, navštivte praktického lékaře. Může vám předepsat venofarmaka, léky na posílení žilní stěny a zabránění vzniku žilního zánětu.