Křečové žíly a metličky

Křečové žíly a metličky

Křečové žíly (varixy) jsou rozšířené, uzlovité nebo trubicovitě probíhající žíly na dolních končetinách, které vystupují na povrch kůže a postupem času jsou více zřetelné. Metličky (metličkovité varixy, mikrovarixy) vznikají jako drobná poškození cévní stěny a projevují se obvykle červenou nebo modrou barvu a často se rozvětvují do drobných pavučin. Křečové žíly a metličky nejsou pouze kosmetický problém, ale jde o projev žilního onemocnění, které může mít vážné následky, pokud se včas neléčí.

Jak vzniká chronické žilní onemocnění?

Onemocnění začíná ve chvíli, kdy se krev, která se vrací žilami zpět k srdci, zpomalí. V důsledku tohoto narušení návratu krve začne docházet k městnání krve v žilách dolních končetin a roztahování žilní stěny (žilní hypertenze). Následně dojde k rozvoji zánětu a poškození žilních chlopní, které ve zdravé žíle podporují návrat krve nahoru do srdce.

Poškozené žilní chlopně se od sebe oddálí a vznikne mezi nimi prostor. Část krve mířící nahoru k srdci jím začne padat dolů, hromadit se v žilách a dále je rozšiřovat. To dále zvyšuje tlak v žíle a udržuje žilní zánět. Pokud nedojde ke změně životního stylu a léčbě, mohou se projevy stupňovat a onemocnění přechází do dalších stadií.


Příznaky a průběh onemocnění

Chronické žilní onemocnění o sobě dává nejprve vědět nenápadně – nočními křečemi, pocitem těžkých nohou, oteklýma a bolavýma nohama, nejčastěji po dlouhém sezení a stání. Následují metličky, křečové žíly, kožní změny a ekzémy, trvalé otoky a bércové vředy.

Výskyt onemocnění žil stoupá s věkem a je častější u žen. S projevy chronického žilního onemocnění má osobní zkušenost 60 % dospělé populace.


Jaké jsou rizikové faktory vzniku a rozvoje?

dědičná slabost žilních stěn,
nadváha až obezita,
nedostatek aktivního pohybu,
dlouhodobé sezení a stání např. v práci,
mnohočetná těhotenství,
hormonální vlivy.

Průběh onemocnění také zhoršuje teplo (sauny, slunění, horké koupele), těsné oblečení a nevhodná obuv.

Rizikovým faktorem vzniku křečových žil je nedostatek pohybu a nadváha v kombinaci s dědičnou ztrátou pružnosti žilních stěn.