
Křečové žíly a metličky
Jak vzniká chronické žilní onemocnění?
Onemocnění začíná ve chvíli, kdy se krev, která se vrací žilami zpět k srdci, zpomalí. V důsledku tohoto narušení návratu krve začne docházet k městnání krve v žilách dolních končetin a roztahování žilní stěny (žilní hypertenze). Následně dojde k rozvoji zánětu a poškození žilních chlopní, které ve zdravé žíle podporují návrat krve nahoru do srdce.
Poškozené žilní chlopně se od sebe oddálí a vznikne mezi nimi prostor. Část krve mířící nahoru k srdci jím začne padat dolů, hromadit se v žilách a dále je rozšiřovat. To dále zvyšuje tlak v žíle a udržuje žilní zánět. Pokud nedojde ke změně životního stylu a léčbě, mohou se projevy stupňovat a onemocnění přechází do dalších stadií.
Příznaky a průběh onemocnění?
Chronické žilní onemocnění o sobě dává nejprve vědět nenápadně – nočními křečemi, pocitem těžkých nohou, oteklýma a bolavýma nohama, nejčastěji po dlouhém sezení a stání. Následují metličky, křečové žíly, kožní změny a ekzémy, trvalé otoky a bércové vředy.
Výskyt onemocnění žil stoupá s věkem a je častější u žen. S projevy chronického žilního onemocnění má osobní zkušenost třetina populace mezi 18 a 40 lety. Ve věku 41 až 60 let pak dokonce 44 %. [1] Zdroj: Harris Interactive, 2018

C0s
Bolest nohou, pocity tíhy a napětí v nohou, noční křeče, mravenčení

C1
Teleangiektázie (tzv. metličky)

C2
Varixy (křečové žíly)

C3
Otoky

C4
Kožní změny v důsledku CVD

C5
Zahojený bercový vřed

C6
Aktivní bercový vřed
Jaké jsou rizikové faktory vzniku a rozvoje?
Průběh onemocnění také zhoršuje teplo (sauny, slunění, horké koupele), těsné oblečení a nevhodná obuv.
