Bolavé těžké nohy, křečové žíly i trvalé otoky nohou jsou projevy stádií chronického žilního onemocnění. Vliv má dědičnost a  málo pohybu. Bolavé těžké nohy, křečové žíly i trvalé otoky nohou jsou projevy stádií chronického žilního onemocnění. Vliv má dědičnost a  málo pohybu.

Jak se z bolavých nohou stanou křečové žíly?

13.03.2023

Bolavé těžké nohy, křečové žíly a trvalé otoky nohou jsou projevy chronického žilního onemocnění, kterým trpí více než polovina dospělé populace. Na jeho rozvoj má vliv dědičná tendence ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Je to ale spíše životní styl a přístup k léčbě, které mohou za to, jak se bude chronické žilní onemocnění rozvíjet. Ne každý musí procházet všemi stadii onemocnění. Bez dlouhodobé kontinuální léčby ale vývoj onemocnění směřuje vždy ke zhoršení.

Počáteční příčinou potíží bývá obvyklemálo fyzického pohybu a nedostatečná funkce žilních chlopní. Obojí podporujenávrat žilní krve do srdce. Pokud se jedno nebo druhé přestane na této činnosti podílet, nedostane se do srdce veškerá krev tak, jak je třeba. Část krve začne zůstávat a městnat se v žilách dolních končetin.

Oteklé a bolavé nohy varují

Nahromaděná krev se projevuje bolestí a tíhou v nohách, otoky, pnutím a křečemi. Tyto problémy zažil během života patrně každý, například během dlouhé cesty. Člověk, který má chronické žilníonemocnění,je zažívá daleko častěji. Oteklé nohy, bolesti, pnutí a jiné potíže jsou nejvýraznější na konci dne nebo v teple či v létě. Nemusí být zpočátku tak výrazné a je celkem jednoduché je přejít. Včasné podchycení a nastavení léčby může zabránit dalšímu rozvoji. 

Metličky nejsou jen estetický problém

V opačném případě se kvůli tlaku nahromaděné krve může objevit žíla pod povrchem kůže jako taková červenofialová nitka – metlička. Výraznou roli tu hraje dědičná tendence ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Jedincům s výraznou genetickou zátěží se metličky na nohách objevují snadněji.Mnoho žen ji mylně považuje pouze za estetický problém.Metlička je ale projevemchronického žilního onemocnění. Bez léčby (pozor, odstranění metličky např. sklerotizací není léčba) jde často jen o předzvěst dalšíchproblémů, kterými mohou být křečové žíly a také trvalé otoky nohou. 

Odstranit křečovou žílu nestačí

Křečová žíla už není jen viditelná, ale dá se přejetím prstů po noze i nahmatat. Možnost, jak se takových žil zbavit, je operační zákrok. Stejně jako u metliček, nemá odstranění vliv na příčinu onemocnění ani na další průběh. Řešením je spíše konzultace s lékaři, trvalé užívání léků na zpevnění žilní stěny, kompresní terapie a dodržování režimových opatření, které podporují návrat žilní krve do srdce. Pokud absolvujete pouze zákrok a nezměníte přístup k léčbě a životní styl, metličky nebo křečové žíly se pravděpodobně objeví časem jinde. 

Jak zpomalit vývoj?

Nezbytným krokem ke zpomalení procesu vzniku metliček, křečových žil a celého žilního onemocnění je léčba pomocí venofarmak. To jsou léky na zpevnění žilní stěny, které může předepsat praktický lékař nebo specialista.
Výrazně pomáhá i nošení kompresních punčoch, které vám může opět předepsat lékař. Zároveň poradí, které jsou pro vás vhodné. Doporučuje se i pravidelný pohyb (např. chůze), který podněcuje cirkulaci krve, a udržování optimální tělesné hmotnosti.

Trvalé otoky nohou

Žilní onemocnění se může rozvinout i k trvalým otokům. V nemocných žilách putuje krev nahoru,částečně se vrací dolů a pořád dokola. Tyto odchylky od normálního jednosměrného proudění krve mají za následek poškození žilní stěny a případně i okolní tkáně. Otoky nohou, které se dosud objevovaly jen na konci dne (nejvíce v létě a v teple), se začínají rozvíjet během dne nebo ráno. Studená sprška nebo polohování nohou do dostatečné výšky, které vždy rychle ulevovaly od otoků, pocitů tíhy a bolestí, již nepřináší výsledek. Otok, nejčastěji kolem kotníku, už je trvalý. Přirozený pohyb, který pomáhá při žilním onemocnění, jev tomto stadiu značněbolestivý.

Kožní změny

Zasažená kožní tkáň kolem zanícené žíly je kvůli otokům nedostatečně vyživená a pomalinku se rozpadá. Kůže začíná měnit barvu, je tmavší, suchá, šupinatá až zrohovatělá a objevit se může i ekzém.

Zavřený a otevřený bércový vřed

V posledních stadiích už se kožní tkáň téměř celá rozpadla. Stále ovšem nejde o otevřenou ránu. Kůže je ještě celistvá, ale velice slabounká. Místo je velmi citlivé na mechanické poranění.Následnědochází k finálnímu rozpadu kožní tkáně a z postiženého místa se stává otevřená rána – otevřený bércový vřed. Je velice bolestivý a pacientovi zcela znemožňuje běžný život. Léčba bércového vředu je velmi zdlouhavá a komplikovaná.