Zeptejte se odborníka

Máte dotaz týkající se metliček, křečových žil nebo trombózy? Trápí vás otoky, těžké a bolavé nohy nebo hemoroidy? Naši lékaři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poradí s léčbou. Dříve, než položíte v kontaktním formuláři svůj dotaz, využijte filtr a podívejte se na přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Rychlé filtry:

22.04.2024, Téma: Lymfatický systém a otoky
Dobrý den, mám dotaz prosím v únoru mi byl zjištění primární lymfedem obou DK,byla jsem v nemocnici na lymfoscintigrafii povrchového a následně i hloubkoveho lymfatickeho systemu na obou byl vysl2dek,že na levé DK proudí trochu a na pravé vůbec..mám od května 12 lymfatických terapií. Dá se toto jeste nějak léčit?Cvičím,hodně piju vodu,čaje na lymfu..nosim volné oblečení, kompresni podkolenky,vážím 49kg,160cm,47 let.Moc dekuji a hezký den.

Dobrý den, primární lymfedém je chronický stav a zatím neexistuje lék. Nicméně existují různé metody, které mohou pomoci kontrolovat příznaky a zlepšit kvalitu života.

Komprese: Použití kompresivních punčoch, jako jsou podkolenky, které jste zmínila, může pomoci podpořit odtok lymfy.
Cvičení: Pravidelné cvičení může zlepšit drenáž lymfy a pomoci snížit otoky.
Zdravá strava a hydratace: Udržování zdravé stravy a dostatečné hydratace, jak jste zmínila, je také důležité.
Dekongestivní lymfatická terapie (DLT): Tato metoda kombinuje několik různých technik, včetně komprese, péče o kůži, cvičení a manuální lymfatické drenáže.

Je důležité konzultovat jakékoliv změny s vaším lékařem nebo specialistou na lymfedém. Oni vám mohou poskytnout nejlepší rady a doporučení na základě vašeho individuálního stavu. Doufám, že tyto informace vám budou užitečné a přeji vám hodně štěstí v vaší cestě ke zlepšení.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg
22.04.2024, Téma: Bolavé a oteklé nohy
Dobrý den, prosím o radu manžel cestuje do zahraničí, kde jednu cestu letí a druhou cestu jede 20 hodin autobusem a trpí na oteklé (velmi) nohy. Jak má toto cestování řešit? Jsou nějaké léky, nebo stačí kompresní pomůcky? Na nohách má metličky Předem moc děkuji za odpově´d Petra

Dobrý den! Pokud váš manžel trpí na oteklé nohy a má také na nohách metličkové žíly, je důležité, aby během cestování dbal na několik opatření.

Kompresivní punčochy  - Tyto pomůcky jsou velmi užitečné při dlouhých cestách, protože pomáhají zlepšovat krevní oběh v nohách a snižují otoky. Je důležité, aby kompresní punčochy měly správnou velikost a kompresní třídu, což nejlépe zajistí konzultace s lékařem nebo specialistou na kompresní pomůcky.
Pravidelné přestávky a pohyb - Pokud je to možné, měl by se snažit pravidelně vstávat a chodit, což je zvláště důležité při dlouhých cestách autobusem. Krátká procházka každé 2-3 hodiny může velmi pomoci.
Hydratace a strava - Dostatečný příjem tekutin (nejlépe vody) je důležitý pro udržení dobrého krevního oběhu. Vyvarovat by se měl nadměrnému příjmu soli, který může způsobit zadržování vody a zvýšení otoků.
Léky - V některých případech může lékař předepsat léky na podporu krevního oběhu nebo na snížení otoků, ale to by mělo být vždy pod lékařským dohledem, zvláště pokud již užívá nějaké jiné léky.
Pohodlné oblečení a obuv - Pohodlné a neomezující oblečení a obuv může také pomoci předejít zbytečným otokům.
Pozice nohou během cesty - Snažit se držet nohy v zvýšené poloze může rovněž přispět k lepšímu krevnímu oběhu a snížení otoku.
Doporučuji, aby váš manžel před cestou konzultoval svou situaci s lékařem, který mu může poradit nejlepší postup včetně případného výběru kompresních pomůcek a léků.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg
21.04.2024, Téma: Bolavé a oteklé nohy
Trápí mě bolesti nohou je to spíš tupá bolest která jde od spodních zad přes celou levou nohou tupá bolest nosím kompresní puncochy ale noha bolí stále používám detralex a nohu mažu reparil na té noze mám krecovou zilu dekuji

Dobrý den, bolest nohou může mít mnoho příčin, včetně křečových žil, artritidy, svalových poranění a neurologických poruch. Je důležité, abyste navštívila lékaře, který zjistí příčinu bolesti a nastaví Vám vhodnou léčbu.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg

Máte dotaz? Zeptejte se odborníka

Nenašli jste odpověď? Zde můžete položit svůj dotaz, který bude zaslán jednomu z našich odborníků. Odpověď obdržíte prostřednictvím e-mailu. Vaše otázka pak bude společně s reakcí zveřejněná na těchto webových stránkách. Vaše jméno a e-mail zůstanou skryty. Prosíme, neposkytujte žádné osobní informace v poli „Podrobný popis problému".

nebude zveřejněno
nebude zveřejněno
Kompletní znění bude zveřejněno společně s odpovědí.

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" bude Vaše otázka zaslána našim odborníkům. Jakmile bude Váš dotaz zodpovězen, dorazí Vám na uvedený e-mail upozornění. Spolu s odpovědí bude též zveřejněn váš původní dotaz. Prosím, vyvarujte se poskytování osobních informací v poli „Podrobný popis problému".

* povinné údaje


Spolupracující lékaři

MUDr. SABINA SELLNER, Ph.D.

Specializace

dermatovenerologie, flebologie, lymfologie, laserová a estetická dermatologie

Pracoviště

Medicom clinic, a.s., Brno

Působí jako korektivní dermatoložka na klinice MEDICOM Clinic v Brně od roku 2015. Vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně a za sebou má letitou praxi v oboru dermatovenerologie se specializací na flebologii, lymfologii a estetickou a laserovou medicínu. Je držitelkou řady odborných certifikátů a členkou mnoha medicínských společností. Zkušenosti pro svou praxi sbírala nejen v Čechách, ale i na zahraničních stážích a kurzech.

Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy

MUDr. MARTIN KOUDA

Specializace

chirurgie, proktologie

Pracoviště

CHIMARE clinic a Chirurgická klinika 2.LF UK a FN Motol, Praha

Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnoval i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí, je aktivní i v oblasti osvětové a populárně-naučné.

Hemoroidy

MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Specializace

Nehojící se rány, flebologie, lymfologie, všeobecná dermatologie

Pracoviště

Distribuovaná klinika s.r.o.

Pracuje v oboru více jak 22 let, studium medicíny ukončila na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Do roku 2023 pracovala více než 11 let v Dermal Centre na Mělníku, kde se kromě všeobecné a estetické dermatologie intenzivně věnovala léčbě komplikovaných defektů a různých typů ran a vedla flebologickou poradnu. Aktuálně pracuje jako konzultantka hojení ran v centrech pro seniory a úzce spolupracuje s agenturami domácí péče. Dále se věnuje jako dermatoložka flebologii, sklerotizacím a všeobecné dermatologii.

V souvislosti s obtížně a dlouhodobě se hojícími ránami se v posledních letech do větší hloubky věnuje dopadu nemoci na psychiku pacienta a jeho okolí a pomoci pacientům s vyrovnáváním se obtížných situací. Preferuje mezioborovou spolupráci, a proto velmi úzce spolupracuje s angiology, cévními chirurgy, praktickými lékaři, agenturami domácí péče a ostatními odborníky.

Již od začátku své klinické praxe se zajímala o léčbu různých typů ran, zejména nehojících se ran a pracovala kromě všeobecné ambulance a oddělení i ve specializovaných ambulancích zaměřených na léčbu nehojících se ran a lymfedémů. Ve své další praxi nabírala zkušenosti i v zahraničí (Norsko, Polsko) a na mnoha specializovaných kurzech. Své praktické zkušenosti znásobila v desítkách workshopů, kurzů a stovkách prezentací na domácích i zahraničních kongresech. Ve své přednáškové činnosti klade hlavní důraz na pochopení souvislostí daného tématu, odevzdání svých praktických zkušeností a hledání řešení možných problémů, které souvisí s tématem. Je autorkou mnoha odborných článků a členkou Výboru České společnosti pro léčbu rány. 

Bércové vředy a nehojící se rány

Doc. MUDr. JANA HIRMEROVÁ, Ph.D.

Specializace

vnitřní lékařství, angiologie

Pracoviště

II. interní klinika LF UK a FN Plzeň

Byla promována na Lékařské fakultě UK v Plzni. Pracovala na Oddělení klinické farmakologie FN Plzeň, poté na Odd. klinické hematologie FN Plzeň, od r. 2002 na II. interní klinice LFUK a FN Plzeň. V roce 2002 absolvovala stáž v Chapel Hill v Severní Karolíně v USA, v Centru pro poruchy koagulace Lékařské fakulty Univerzity Severní Karolíny. Složila atestaci z vnitřního lékařství 1. a 2. stupně, atestaci z angiologie, získala titul PhD. a byla jmenována docentkou vnitřního lékařství. Specializuje se na nemoci cév a trombózu, pracuje v cévní ordinaci, provádí ultrazvuková vyšetření cév. Vyučuje vnitřní lékařství na LF UK Plzeň, zastává funkci zástupce přednosty kliniky pro výuku. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech.

Žilní trombóza

MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Specializace

cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů

Pracoviště

II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České angiologické společnosti, České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

Křečové žíly a metličky