Zeptejte se odborníka

Máte dotaz týkající se metliček, křečových žil nebo trombózy? Trápí vás otoky, těžké a bolavé nohy nebo hemoroidy? Naši lékaři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poradí s léčbou. Dříve, než položíte v kontaktním formuláři svůj dotaz, využijte filtr a podívejte se na přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Rychlé filtry:

22.09.2023, Téma: Žilní trombóza
Dobrý den, mám prodělanou trombozu v lýtku, sono po dvou měsíců čisté, doberu léky Xarelto, jaký režim mám dodržovat cviky, rotoped, běh.....mohu na rehabilitace kolene i když byla trombóza zjištěná v červenci. Děkuji mnohokrát

Dobrý den, co se týče sportování, tak byste neměla mít nějaké velké limitace, pro žíly obecně není vhodné statické zatížení (např. vzpírání). Ohledně rehabilitace by neměl být problém, domluvte se ale i s fyzioterapeutem. Pokud máte po trombóze nějaké přetrvávající potíže (např. otok, bolest  či křeče v noze), pak se mohou zhoršit při procedurách s horkou vodou.

Odpověděla:
Hirmerová foto s pozadím (1).jpg
20.09.2023, Téma: Hemoroidy
Dobrý den. Chci se zeptat,pár dní jsem měla chvílema tlaky v břiše,a pak o pár dní později nepříjemný tlak v konečníku,při mytí jsme cejtila jakoby měkkou bouli,koukla jsem a je tam bílonamodralá boule-jsou to hemoroidy?Krev,průjem,zácpa,pálení ,bolesti či jiné problémy nemám.Akorát mám nafouklé břicho a vystouplý pupík .Jeden večer mi bolelo dost břicho,jakoby křeče. Tak jestli to vše spolu souvisí či je to úplně něco jiného? Obezní nejsem,v rodině hemoroidy nikdo neměl,mám prodělané dva císařské řezy,ale od druhého už je to 2roky. A co jsem četla,tak kromě toho,že někdy zanedbávám pitný režim ,a občas vezmu něco těžkého,tak jiné příčiny nemám. Půjdu k lékaři,ale dopředu by mi zajímalo,zda myslíte,že jsou to hemoroidy či něco jiného. Děkuji moc předem.

Dobrý den. Vámi popisovaná bílonamodralá boule u řitního otboru bude nejpravěpodobněji perianální trombóza - viz.: https://zilniporadna.cz/magazin/akutni-perianalni-tromboza. Je charakterizována náhle vzniklým, bolestivým zduřením při okraji řiti, velikosti hrášku až třešně. Příčinou je krevní sraženina v žíle podkožní hemoroidální pleteně. Jejímu vytvoření často předchází usilovná, namáhavá defekace tuhé stolice, průjem, velká tělesná námaha nebo silný kašel. Menší trombózy do velikosti hrášku se vstřebají sami i bez léčby. Resorpci lze urychlit podáním tabletového venofarmaka. Větší trombózy se odstraňují v místním znecitlivění chirurgicky. Pobolívání břicha a meteorismus mohou mít řadu příčin (nejčastěji dietní pochybení). Pokud obtíže přertvávají je vhodné kontaktovat praktického lékaře s požadavkem gastroenterologického vyšetření většinou doplněného koloskopií (endoskopickým vyšetřením tlustého střeva a konečníku).

Odpověděl:
Kouda  foto na web ŽP (1).jpeg
20.09.2023, Téma: Hemoroidy fotografie
Dobrý den, Jsem žena, 32 let, 173 cm, 86kg, mám sedavé zaměstnání, pravidelně (2x týdně) sportuju. Mám Cushingovu nemoc a i navzdory léčbě mám vysoké hladiny kortizolu a též mám chronickou žilní nedostatečnost s častými otoky lýtek, to léčím kompresními podkolenkami. Už několik dní cítím bolest v oblasti konečníku při tlačení na stolici a taky když se oblast dostane do styku s vodou, jinak bolest ani svědění nepociťuji. Občas pozoruji malé krvavé skvrny na toaletním papíru. Stolici mám pravidelnou, normální. Dříve jsem podobnou bolest pociťovala, když se mi anální otvor podráždil příliš tuhou stolicí, bolest ale obvykle po 1-2 dnech zmizela. Teď to trvá už týden. Nepamatuji si, že bych dělala něco neobvyklého, co by to mohlo způsobit. Začalo to asi po větším tlačení na stolici. Mohli by to být hemeroidy, případně co s tým mohu dělat? Děkuji.

Dobrý den, dle přiložené foto se jednoznačně jedná o hemoroidální onemocnění - patrné jsou 3 hlavní (tzv. principální) hemoroidální uzly v typlických lokalizacích protrudující (vysunující se) z řitního otoru. Jedná se o hemoroidální onemocnění II. až počínající III. stupně. Vámi popisované příznaky rovněž odpovídají. Vhodné je navštívit proktologickou ambulanci nebo proktologickou poradnu, které jsou při chirrugických odděleních prakticky všech nemocničních zařízení. Určitě je vhodné podstoupit anoskopické vyšetření a minimáně ambulantní, semiinvazivní ošetření zvětšených hemoroidálních uzlů. K dispozici je celá řada nebolestivých metod.

Odpověděl:
Kouda  foto na web ŽP (1).jpeg

Máte dotaz? Zeptejte se odborníka

Nenašli jste odpověď? Zde můžete položit svůj dotaz, který bude zaslán jednomu z našich odborníků. Odpověď obdržíte prostřednictvím e-mailu. Vaše otázka pak bude společně s reakcí zveřejněná na těchto webových stránkách. Vaše osobní údaje zůstanou skryty.

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" bude Vaše otázka zaslána našim odborníkům. Jakmile bude Váš dotaz zodpovězen, dorazí Vám na uvedený e-mail upozornění.


Spolupracující lékaři

MUDr. SABINA SELLNER, Ph.D.

Specializace

dermatovenerologie, flebologie, lymfologie, laserová a estetická dermatologie

Pracoviště

Medicom clinic, a.s., Brno

Působí jako korektivní dermatoložka na klinice MEDICOM Clinic v Brně od roku 2015. Vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně a za sebou má letitou praxi v oboru dermatovenerologie se specializací na flebologii, lymfologii a estetickou a laserovou medicínu. Je držitelkou řady odborných certifikátů a členkou mnoha medicínských společností. Zkušenosti pro svou praxi sbírala nejen v Čechách, ale i na zahraničních stážích a kurzech.

Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy

MUDr. MARTIN KOUDA

Specializace

chirurgie, proktologie

Pracoviště

CHIMARE clinic a Chirurgická klinika 2.LF UK a FN Motol, Praha

Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnoval i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí, je aktivní i v oblasti osvětové a populárně-naučné.

Hemoroidy

MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Specializace

nehojící se rány, flebologie, lymfologie, všeobecná dermatologie, vitiligo, alopetie

Pracoviště

Dermal Centre Mělník

Pracuje v oboru více jak dvacet let, studium medicíny ukončila na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. V posledních jedenácti letech pracuje v Dermal Centre v Mělníku, kde se kromě všeobecné a estetické dermatologii intenzivně věnuje léčbě komplikovaných defektů a různých typů ran a vede flebologickou poradnu. Preferuje mezioborovou spolupráci, a proto velmi úzce spolupracuje s angiology, cévními chirurgy, praktickými lékaři, agenturami domácí péče a ostatními odborníky. 
Již od začátku své klinické praxe se zajímala o léčbu různých typů ran, zejména nehojících se ran a pracovala kromě všeobecné ambulance a oddělení i ve specializovaných ambulancích zaměřených na léčbu nehojících se ran a lymfedémů. Ve své další praxi nabírala zkušenosti i v zahraničí (Norsko, Polsko) a na mnoha specializovaných kurzech. 
Své praktické zkušenosti znásobila ve vyšších desítkách workshopů, kurzů a stovkách prezentací na domácích i zahraničních kongresech. Ve své přednáškové činnosti klade hlavní důraz na pochopení souvislostí daného tématu, odevzdání svých praktických zkušeností a hledání řešení možných problémů, které souvisí s tématem.

Bércové vředy a nehojící se rány

Doc. MUDr. JANA HIRMEROVÁ, Ph.D.

Specializace

vnitřní lékařství, angiologie

Pracoviště

II. interní klinika LF UK a FN Plzeň

Byla promována na Lékařské fakultě UK v Plzni. Pracovala na Oddělení klinické farmakologie FN Plzeň, poté na Odd. klinické hematologie FN Plzeň, od r. 2002 na II. interní klinice LFUK a FN Plzeň. V roce 2002 absolvovala stáž v Chapel Hill v Severní Karolíně v USA, v Centru pro poruchy koagulace Lékařské fakulty Univerzity Severní Karolíny. Složila atestaci z vnitřního lékařství 1. a 2. stupně, atestaci z angiologie, získala titul PhD. a byla jmenována docentkou vnitřního lékařství. Specializuje se na nemoci cév a trombózu, pracuje v cévní ordinaci, provádí ultrazvuková vyšetření cév. Vyučuje vnitřní lékařství na LF UK Plzeň, zastává funkci zástupce přednosty kliniky pro výuku. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech.

Žilní trombóza

MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Specializace

cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů

Pracoviště

II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

Křečové žíly a metličky