Zeptejte se odborníka

Máte dotaz týkající se metliček, křečových žil nebo trombózy? Trápí vás otoky, těžké a bolavé nohy nebo hemoroidy? Naši lékaři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poradí s léčbou. Dříve, než položíte v kontaktním formuláři svůj dotaz, využijte filtr a podívejte se na přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Rychlé filtry:

27.03.2023, Bércové vředy a nehojící se rány

Téma: Bércové vředy a nehojící se rány
Dobry den mam bercove vredy nemam zadniho doktora muzu se k vam obednat dekuji za odpoved

Dobrý den, vzhledem k tomu, že nevím odkud jste, tak odpovídám všeobecně - seznam odborných pracovišť věnujících se hojení ran najdete na webové stránce www.cslr.cz - sekce Informace pro praxi - Databáze certifikovaných pracovišť, nebo na stránce www.convatec.cz - v sekci  Hojení ran - Centra hojení ran. Informaci o tom, kdo se ve Vaší blízkosti věnuje hojení ran má také Váš praktický lékař. Nebo si můžete vyhledat specialistu na hojení ran prostřednictvím nejbližší kožní, chirurgické, angiologické nebo cévně-chirurgické ambulance. 

Odpověděl:
Foto_ Černohorská (1).jpg

25.03.2023, Hemoroidy

Téma: Hemoroidy
Dobrý den, Jsem po operaci Milgan Morgan, již 2 měsíce doma. Jako komplikace se mi udělala fisura. Nyní již nebolí. Na netu jsem četla,že je dobré dělat dilataci.. pomáhá proti fisuram i stahu sverace. Mám pevnější svěrač, šíři an.kanali 1,6 cm..trpím na zácpy a myslím si, že by mi to pomohlo... Nevím

Dobrý den. K vyléčení /zhojení trhliny/ je nutné navodit měkkou konzistenci stolice, která se reguluje zvýšeným příjmem vlákniny změkčující stolici (celozrnné pečivo, pšeničné otruby a vločky v jogurtu s vlákninou, Psyllium, Lepicol…..možno přechodně užít i šetrné projímadlo Laktulosa – volně prodejné). Nejpodstatnější je uvolnění stahu svěrače. To lze provést pomocí dilatačních pomůcek, které se zavádí namazané lubrikantem do řitního kanálu. Jedná s o tzv. anální strečink, kdy opakovaným zavedením pomůcky se sevření svěrače uvolní. Dilatační pomůcky (pod názvem Dilatan) jsou ve 3 velikostech, dají se nahřát (tím je efekt na uvolnění svěrače vyšší) a pokud by došlo postupem času opět ke stažení, dá se procedura opakovat. Cvičení provádí pacient doma sám, cca 2 minuty denně cca 7-10 dní, kdy dochází ke zhojení trhliny. Bez pomůcek lze dilataci provádět i zaváděním prstu v chirurgické rukavici namazaném Lékařskou vaselinou. 

Odpověděl:
Kouda  foto na web ŽP (1).jpeg

24.03.2023, Lymfatický systém a otoky

Téma: Lymfatický systém a otoky
Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem pooperaci kolene měsíc laterální release noha začala otékat a bolí mě pod kolenem museli jsme i přestat cvičit děkuji za odpověď Těšínská

Dobrý den, určitě Vám doporučuji provedení ultrazvukového vyšetření žil, aby se vyloučila flebotromboza. Jinak kontrolu u operatéra.

Sabina Sellner

Odpověděl:
Sellner foto (1).jpg

Máte dotaz? Zeptejte se odborníka

Nenašli jste odpověď? Zde můžete položit svůj dotaz, který bude zaslán jednomu z našich odborníků. Odpověď obdržíte prostřednictvím e-mailu. Vaše otázka pak bude společně s reakcí zveřejněná na těchto webových stránkách. Vaše osobní údaje zůstanou skryty.

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" bude Vaše otázka zaslána našim odborníkům. Jakmile bude Váš dotaz zodpovězen, dorazí Vám na uvedený e-mail upozornění.


Spolupracující lékaři

MUDr. SABINA SELLNER, Ph.D.

Specializace

dermatovenerologie, flebologie, lymfologie, laserová a estetická dermatologie

Pracoviště

Medicom clinic, a.s., Brno

Působí jako korektivní dermatoložka na klinice MEDICOM Clinic v Brně od roku 2015. Vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně a za sebou má letitou praxi v oboru dermatovenerologie se specializací na flebologii, lymfologii a estetickou a laserovou medicínu. Je držitelkou řady odborných certifikátů a členkou mnoha medicínských společností. Zkušenosti pro svou praxi sbírala nejen v Čechách, ale i na zahraničních stážích a kurzech.

Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy

MUDR. MARTIN KOUDA

Specializace

chirurgie, proktologie

Pracoviště

CHIMARE clinic a Chirurgická klinika 2.LF UK a FN Motol, Praha

Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnoval i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí, je aktivní i v oblasti osvětové a populárně-naučné.

Hemoroidy

MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Specializace

nehojící se rány, flebologie, lymfologie, všeobecná dermatologie, vitiligo, alopetie

Pracoviště

Dermal Centre Mělník

Pracuje v oboru více jak dvacet let, studium medicíny ukončila na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. V posledních jedenácti letech pracuje v Dermal Centre v Mělníku, kde se kromě všeobecné a estetické dermatologii intenzivně věnuje léčbě komplikovaných defektů a různých typů ran a vede flebologickou poradnu. Preferuje mezioborovou spolupráci, a proto velmi úzce spolupracuje s angiology, cévními chirurgy, praktickými lékaři, agenturami domácí péče a ostatními odborníky. 
Již od začátku své klinické praxe se zajímala o léčbu různých typů ran, zejména nehojících se ran a pracovala kromě všeobecné ambulance a oddělení i ve specializovaných ambulancích zaměřených na léčbu nehojících se ran a lymfedémů. Ve své další praxi nabírala zkušenosti i v zahraničí (Norsko, Polsko) a na mnoha specializovaných kurzech. 
Své praktické zkušenosti znásobila ve vyšších desítkách workshopů, kurzů a stovkách prezentací na domácích i zahraničních kongresech. Ve své přednáškové činnosti klade hlavní důraz na pochopení souvislostí daného tématu, odevzdání svých praktických zkušeností a hledání řešení možných problémů, které souvisí s tématem.

Bércové vředy a nehojící se rány

Doc. MUDr. JANA HIRMEROVÁ, Ph.D.

Specializace

vnitřní lékařství, angiologie

Pracoviště

II. interní klinika LF UK a FN Plzeň

Byla promována na Lékařské fakultě UK v Plzni. Pracovala na Oddělení klinické farmakologie FN Plzeň, poté na Odd. klinické hematologie FN Plzeň, od r. 2002 na II. interní klinice LFUK a FN Plzeň. V roce 2002 absolvovala stáž v Chapel Hill v Severní Karolíně v USA, v Centru pro poruchy koagulace Lékařské fakulty Univerzity Severní Karolíny. Složila atestaci z vnitřního lékařství 1. a 2. stupně, atestaci z angiologie, získala titul PhD. a byla jmenována docentkou vnitřního lékařství. Specializuje se na nemoci cév a trombózu, pracuje v cévní ordinaci, provádí ultrazvuková vyšetření cév. Vyučuje vnitřní lékařství na LF UK Plzeň, zastává funkci zástupce přednosty kliniky pro výuku. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech.

Žilní trombóza

MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Specializace

cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů

Pracoviště

II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

Křečové žíly a metličky

Jitka Machová

Specializace

Pracoviště

Bércové vředy a nehojící se rány, Hemoroidy, Křečové žíly a metličky, Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy, Žilní trombóza