Zeptejte se odborníka

Máte dotaz týkající se metliček, křečových žil nebo trombózy? Trápí vás otoky, těžké a bolavé nohy nebo hemoroidy? Naši lékaři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poradí s léčbou. Dříve, než položíte v kontaktním formuláři svůj dotaz, využijte filtr a podívejte se na přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Rychlé filtry:

23.07.2024, Téma: Křečové žíly a metličky
Prosim o informaci, zda pri recidive krecovych zil, kdy jsem pred 12 lety lety podstoupila metodu RFA VSM bilat. + extirpaci varikozit, je jedinou moznosti klasicka chirurgicka operace nebo existuje i jina neinvazivni metoda, po ktere by nedoslo k dalsi recidive. Dekuji za informaci.

Dobrý den,

jediná možnost to jistě není, ale je nutno udělat ultrazvukové vyšetření žilního systému - až na základě toho lze říci, zda operovat klasicky nebo lze ještě i nitrožilně (laser, radiofrekvence,...). Mezi jednotlivými druhy operací není rozdíl v návratnosti onemocnění - cca 20% pacientů má po 10 letech opětovně varixy, bez ohledu zda původní operace byla klasická nebo mininvazívní. 

Odpověděl:
Vlachovsky foto (1).jpg
23.07.2024, Téma: Žilní trombóza
Dobrý den v roce 2016 jsem v 10 TT prodělala hlubokou žilní trombózu levé nohy a malé pánve. Bylo mi 33 let a důvod byl faktor 8. Prý stáří. Každopádně po léčbě a těhotenství jsem byla vyškrtnuta z hematologie, že mi již nic není. Můj problém ale tkví v tom že i 8 let po trombóze mi noha při sportu natéká a svaly v ní poměrně dost bolí. Je vůbec vhodné aktivně sportovat (běhám), nebo si tom můžu ublížit. Nohu mám již od roku 2016 tlustší ale při běhu otéká mnohem víc. Co s tím? Dekuji

Dobrý den, ten problém skutečně neřeší hematolog, ten se zabývá např. dispozicí k trombóze. U Vás by mohlo jít o následky trombózy, resp. projevy přetrvávajícího žilního uzávěru v pánevní žíle, což byste měla diskutovat s nějakým cévním specialistou. Určitě byste měla nosit punčochu, pomoci mohou venofarmaka (např. Detralex), ale asi by to chtělo i podrobnější vyšetření zaměřené na stav pánevních žil.

Odpověděla:
Hirmerová foto s pozadím (1).jpg
23.07.2024, Téma: Bolavé a oteklé nohy
nohy mám již oteklé od rána a bolest nohou se stále zvětšuje během dne a hlavně mě yečer mně nohy bolí.

Dobrý den, je důležité konzultovat vaše potíže  s praktickým lékařem nebo cévním specialistou (angiologem), který může provést další diagnostická vyšetření a zjistit přesnou příčinu Vašich potíží.

Odpověděla:
Sellner foto (1).jpg

Máte dotaz? Zeptejte se odborníka

Nenašli jste odpověď? Zde můžete položit svůj dotaz, který bude zaslán jednomu z našich odborníků. Odpověď obdržíte prostřednictvím e-mailu. Vaše otázka pak bude společně s reakcí zveřejněná na těchto webových stránkách. Vaše jméno a e-mail zůstanou skryty. Prosíme, neposkytujte žádné osobní informace v poli „Podrobný popis problému".

nebude zveřejněno
nebude zveřejněno
Kompletní znění bude zveřejněno společně s odpovědí.

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" bude Vaše otázka zaslána našim odborníkům. Jakmile bude Váš dotaz zodpovězen, dorazí Vám na uvedený e-mail upozornění. Spolu s odpovědí bude též zveřejněn váš původní dotaz. Prosím, vyvarujte se poskytování osobních informací v poli „Podrobný popis problému".

* povinné údaje


Spolupracující lékaři

MUDr. SABINA SELLNER, Ph.D.

Specializace

dermatovenerologie, flebologie, lymfologie, laserová a estetická dermatologie

Pracoviště

Medicom clinic, a.s., Brno

Působí jako korektivní dermatoložka na klinice MEDICOM Clinic v Brně od roku 2015. Vystudovala Lékařskou fakultu UJEP v Brně a za sebou má letitou praxi v oboru dermatovenerologie se specializací na flebologii, lymfologii a estetickou a laserovou medicínu. Je držitelkou řady odborných certifikátů a členkou mnoha medicínských společností. Zkušenosti pro svou praxi sbírala nejen v Čechách, ale i na zahraničních stážích a kurzech.

Lymfatický systém a otoky, Bolavé a oteklé nohy

MUDr. MARTIN KOUDA

Specializace

chirurgie, proktologie

Pracoviště

CHIMARE clinic a Chirurgická klinika 2.LF UK a FN Motol, Praha

Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnoval i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí, je aktivní i v oblasti osvětové a populárně-naučné.

Hemoroidy

MUDr. JÚLIA ČERNOHORSKÁ, Ph.D.

Specializace

Nehojící se rány, flebologie, lymfologie, všeobecná dermatologie

Pracoviště

Distribuovaná klinika s.r.o.

Pracuje v oboru více jak 22 let, studium medicíny ukončila na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Do roku 2023 pracovala více než 11 let v Dermal Centre na Mělníku, kde se kromě všeobecné a estetické dermatologie intenzivně věnovala léčbě komplikovaných defektů a různých typů ran a vedla flebologickou poradnu. Aktuálně pracuje jako konzultantka hojení ran v centrech pro seniory a úzce spolupracuje s agenturami domácí péče. Dále se věnuje jako dermatoložka flebologii, sklerotizacím a všeobecné dermatologii.

V souvislosti s obtížně a dlouhodobě se hojícími ránami se v posledních letech do větší hloubky věnuje dopadu nemoci na psychiku pacienta a jeho okolí a pomoci pacientům s vyrovnáváním se obtížných situací. Preferuje mezioborovou spolupráci, a proto velmi úzce spolupracuje s angiology, cévními chirurgy, praktickými lékaři, agenturami domácí péče a ostatními odborníky.

Již od začátku své klinické praxe se zajímala o léčbu různých typů ran, zejména nehojících se ran a pracovala kromě všeobecné ambulance a oddělení i ve specializovaných ambulancích zaměřených na léčbu nehojících se ran a lymfedémů. Ve své další praxi nabírala zkušenosti i v zahraničí (Norsko, Polsko) a na mnoha specializovaných kurzech. Své praktické zkušenosti znásobila v desítkách workshopů, kurzů a stovkách prezentací na domácích i zahraničních kongresech. Ve své přednáškové činnosti klade hlavní důraz na pochopení souvislostí daného tématu, odevzdání svých praktických zkušeností a hledání řešení možných problémů, které souvisí s tématem. Je autorkou mnoha odborných článků a členkou Výboru České společnosti pro léčbu rány. 

Bércové vředy a nehojící se rány

Doc. MUDr. JANA HIRMEROVÁ, Ph.D.

Specializace

vnitřní lékařství, angiologie

Pracoviště

II. interní klinika LF UK a FN Plzeň

Byla promována na Lékařské fakultě UK v Plzni. Pracovala na Oddělení klinické farmakologie FN Plzeň, poté na Odd. klinické hematologie FN Plzeň, od r. 2002 na II. interní klinice LFUK a FN Plzeň. V roce 2002 absolvovala stáž v Chapel Hill v Severní Karolíně v USA, v Centru pro poruchy koagulace Lékařské fakulty Univerzity Severní Karolíny. Složila atestaci z vnitřního lékařství 1. a 2. stupně, atestaci z angiologie, získala titul PhD. a byla jmenována docentkou vnitřního lékařství. Specializuje se na nemoci cév a trombózu, pracuje v cévní ordinaci, provádí ultrazvuková vyšetření cév. Vyučuje vnitřní lékařství na LF UK Plzeň, zastává funkci zástupce přednosty kliniky pro výuku. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech.

Žilní trombóza

MUDr. ROBERT VLACHOVSKÝ, Ph.D.

Specializace

cévní chirurgie, žilní chirurgie včetně nitrožilních výkonů

Pracoviště

II. chirurgická klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně, VASCUMED Centrum žilní chirurgie, Brno

V roce 2001 absolvoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, atestoval z chirurgie (2004) a cévní chirurgie (2011), specializovanou způsobilost pro obor chirurgie získal v roce 2010. V roce 2011 obhájil doktorský studijní program (Ph.D.) na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro vědu a výzkum na II. chirurgické klinice LF MU a FN u sv. Anny v Brně a také působí jako vedoucí chirurg v Centru žilní chirurgie VASCUMED. Je držitelem certifikátů pro operace na žilním systému pomocí laseru (2005), radiofrekvence (2009) a žilního lepidla (2013) a pro práci s ultrazvukem (2012). Pravidelně se účastní odborných akcí u nás i v zahraničí, je autorem či spoluautorem řady přednášek a odborných článků. Je členem České společnosti kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH), České angiologické společnosti, České flebologické společnosti, European Society of Vascular Surgery (ESVS) a European Venous Forum (EVF).

Křečové žíly a metličky