BOLAVÉ A OTEKLÉ NOHY

Bolavé a oteklé nohy

Bolavé a oteklé nohy, pocit těžkých nohou a noční křeče patří k prvním projevům chronického žilního onemocnění. Potíže jsou zatím jen dočasné a objevují se na konci dne, po dlouhém sezení nebo v teple. Varují před špatnou funkcí žilního systému.

Jak vzniká chronické žilní onemocnění?

Onemocnění začíná ve chvíli, kdy se krev, která se vrací žilami zpět k srdci, zpomalí. V důsledku tohoto narušení návratu krve začne docházet k městnání krve v žilách dolních končetin a roztahování žilní stěny (žilní hypertenze).

Následně dojde k rozvoji zánětu a poškození žilních chlopní, které ve zdravé žíle podporují návrat krve nahoru do srdce.

Poškozené žilní chlopně se od sebe oddálí a vznikne mezi nimi prostor. Část krve mířící nahoru k srdci jím začne padat dolů, hromadit se v žilách a dále je rozšiřovat. To dále zvyšuje tlak v žíle a udržuje žilní zánět.

Pokud nedojde ke změně životního stylu a léčbě, mohou se projevy stupňovat a onemocnění přechází do dalších stadií.


Příznaky a průběh onemocnění

Chronické žilní onemocnění o sobě dává nejprve vědět nenápadně – nočními křečemi, pocitem těžkých nohou, oteklýma a bolavýma nohama, nejčastěji po dlouhém sezení a stání. Následují metličky, křečové žíly, kožní změny a ekzémy, trvalé otoky a bércové vředy.

Výskyt onemocnění žil stoupá s věkem a je častější u žen. S projevy chronického žilního onemocnění má osobní zkušenost 60 % dospělé populace.


Jaké jsou rizikové faktory vzniku a rozvoje?

dědičná slabost žilních stěn,
nadváha až obezita,
nedostatek aktivního pohybu,
dlouhodobé sezení a stání např. v práci,
mnohočetná těhotenství,
hormonální vlivy.

Průběh onemocnění také zhoršuje teplo (sauny, slunění, horké koupele), těsné oblečení a nevhodná obuv.

bolave nohy