Vyvarujte se chyb na toaletě a ušetřete si trápení s hemoroidy, svědění konečníku a další nepříjemnosti. Vyvarujte se chyb na toaletě a ušetřete si trápení s hemoroidy, svědění konečníku a další nepříjemnosti.

Potíže s hemoroidy: vyvarujte se častých chyb na toaletě

25.09.2022

Jídlo a vyprazdňování patří mezi základní lidské potřeby. Zatímco první je v centru zájmu, o druhém se nemluví. Přitom průměrný člověk stráví na toaletě v průběhu života přibližně rok a půl, a ne vždy probíhá vyprazdňování optimálně.

Zácpa a průjem jsou jedny z potíží, které mohou vést ke vzniku hemoroidálního onemocnění, které alespoň jednou za život postihne téměř každého druhého. [1] Zdroj: Godeberge P, Sheikh P, Zagriadskiĭ E, et al. Hemorrhoidal disease and chronic venous insufficiency: Concomitance or coincidence; results of the CHORUS study (Chronic venous and HemORrhoidal diseases evalUation and Scientific research). J Gastroenterol Hepatol. 2020 Apr; 35(4):577-585.

1. Nepoužíváte stoličku, která zmírňuje tlak na hemoroidy
Studie ukázaly, že k uvolnění svalů a otevření konečníku dojde lépe v podřepu. Pro vyprazdňo-vání je tak daleko vhodnější tzv. turecký záchod než záchodová mísa, protože na ní se zcela neuvolní všechny svaly pánevního dna. problém s vyprazdňováním, může pomoci stolička pod nohami. Podložení umožňuje dosáhnout většího napřímení konečníku při defekaci. 

2. Používáte jen papír a ne sprchu
Projevy hemoroidálního onemocnění, tedy svědění konečníku, pálení, případně krev na toaletním papíře, zhoršuje mimo jiné i nedostatečná hygiena. Po návštěvě toalety využijte bidet nebo rovnou sprchu. Vlhčené ubrousky zbytečně vysušují pokožku, proto je nechte na cestování. Po sprchování je ideální čas použít mast zmírňující příznaky. 

3. Vysedáváte na toaletě, a tím tlačíte na hemoroidy
Toaleta je místo, kde je klid. Ve chvíli, kdy sedíte na toaletě, je ale řitní kanál otevřený, hemo-roidální pleteně jsou naplněné a tlačením se tlak krve zvyšuje. Pokud se přežene čas, který člověk na toaletě tráví, a často se to opakuje, jde o rizikový faktor, který jen zvětšuje hemoroi-dální pleteně. Nejlepší je přijít v době nutkání, vyprázdnit se a jít pryč.

Svědění konečníku a potíže s hemoroidy si můžete přivodit když budete vysedávat na toaletě, spěchat s vyprázdněním a zanedbávat hygienu.

 4. Zbytečně spěcháte
Opačný extrém je zase usilovné tlačení z nedostatku času. Při chvátání často vznikají řitní trhli-ny, protože tlak je neúměrný a řitní otvor se nestihne dostatečně otevřít, aby stolice volně prošla.  

5. Chybí vám pravidelnost
Pro pohodlnější vyprazdňování je vhodné mít vypěstovaný tzv. defekační stereotyp, který je vázaný na pravidelný režim. Pomoci si můžete například sklenicí teplé vody nalačno. Časem se organismus naučí vyprazdňovat sám od sebe. Samozřejmě nácvik nesmí být násilný. Pokud každý den vstáváte, jíte a chodíte spát jindy, tak si defekační stereotyp vytvoříte jen obtížně.  

6. Váháte s návštěvou lékaře
Komplikace spojené s vyprazdňováním jsou intimní záležitost a není snadné otevřít toto téma u praktického lékaře. Na proktologické ambulance je ale možné objednat se i bez doporučení. Zde se těmito problémy zaobírají denně a lépe vás zbaví ostychu. Proktolog nebo praktický lékař vám může předepsat léky na zpevnění žilních stěn, které jsou při řešení potíží zásadní, a poradit s výběrem nejvhodnějších volně prodejných mastí a čípků.