Potíže s hemoroidy vyžadují návštěvu praktického lékaře nebo proktologa. Mnoho lidí řešení odkládá, ale vyšetření bolestivé není. Potíže s hemoroidy vyžadují návštěvu praktického lékaře nebo proktologa. Mnoho lidí řešení odkládá, ale vyšetření bolestivé není.

Co čeká pacienta při vyšetření hemoroidů?

30.10.2022 / MUDr. MARTIN KOUDA

Zdravotní obtíže spojené s hemoroidy, které si vynutí návštěvu lékaře, rozhodně nepatří k příjemným záležitostem. Rozhodnutí podstoupit lékařské vyšetření vyžaduje ze strany pacienta dostatečnou míru odhodlání k překonání studu. Pro mnoho lidí může být nepříjemné sdělit tak intimní problém svému praktickému lékaři, k němuž chodí jinak se zcela běžnými chorobami. Nabízí se návštěva proktologa, specialisty na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva. Zaměřuje se zejména na léčbu hemoroidů ambulantními metodami.

Od proktologa i od praktického lékaře je vyžadován citlivý a šetrný přístup k nemocnému, aby nedošlo k duševní nebo tělesné traumatizaci pacienta. Před samotným vyšetřením je pro lékaře důležité cílenými dotazy získat nejen jeho důvěru, ale především kompletní představu o příznacích, které onemocnění provázejí. Základní je údaj o délce trvání potíží a dosavadní léčbě. Následují dotazy týkající se výskytu jednotlivých příznaků a jejich charakteristik.

Otázky na projev bolest a krvácení z konečníku
U krvácení se ptáme, zda se objevuje při stolici, mimo stolici a jestli jde o pravidelnou záležitost. Důležitý je i vzhled krve, jestli je jasně červená, tmavě červená, tekutá nebo sražená. Zda je krev samotná či smíšená se stolicí i to, jestli je na povrchu stolice, smíšená ve stolici nebo pouze na toaletním papíru. Dotazy se týkají i intenzity krvácení (po kapkách, prudké, stříkající, stopové). V případě bolesti zjišťujeme, zda se projevuje při stolici, po stolici nebo nezávisle na ní.  Jestli se objevuje v okraji řiti či uvnitř konečníku a má bodavý, řezavý, tupý, pulsující nebo pálivý charakter. Otázky se mohou týkat i bolesti břicha a nadýmání.
Dále se dotazujeme, zda si nemocný nahmatal nějaká zduření či hmatné útvary uvnitř a kolem řitního otvoru, pozoruje-li sekreci z konečníku (hlen, hnis, pocit vlhnutí) nebo jestli pociťuje svědění konečníku. Zjišťuje se konzistence stolice: zácpa, průjem (počet a vzhled stolic), střídání zácpy a průjmu, „úzká stolice“. Následují dotazy na chuť k jídlu, eventuální hmotnostní úbytek, teploty, doprovodné obtíže s močením či gynekologické potíže (u žen). Pro stanovení rizika genetické zátěže nádorovým onemocněním se dotazujeme na výskyt nádorového onemocnění v rodině, a to zejména u sourozenců, rodičů a prarodičů pacienta.

Jak vypadá vyšetření konečníku?
Po získání výše uvedených anamnestických údajů následuje vyšetření lékařem. Vhodné je pacienta o každém kroku ve vyšetřování předem informovat. Pacient je vyšetřován v poloze na kolenou a loktech s prohnutím v bederní páteři s koleny mírně od sebe. U nemocných, kteří nejsou schopni pokleku, je zvolena vyšetřovací poloha na levém boku. Lékař zahajuje proktologické vyšetření pohledem na oblast řitní krajiny, což umožní posoudit asymetrii, zduření a barvu kůže a odhalit tak přítomnost ekzému, otoku, jizev, píštělí, bradavic a trhlinek kolem řitního otvoru.

Po odtáhnutí hýždí od sebe lze dobře vyšetřit samotný řitní otvor: jeho uložení, tvar, edém, jizvy, výčnělky, vyhřezávající hemoroidální uzly, polypy a nádory. Po výzvě ke stažení svěrače a zatlačení je patrná funkce svěrače. Pohmatem je v okolí řiti zjišťováno zduření, ložisko abscesu (hnisavé hlízy), nádory a jizvení. U píštělí lze pohmatem sledovat také jejich průběh pod kůží.

Vyšetření per rectum (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku) je prováděno prstem v rukavici potřené vhodným lubrikantem. Toto vyšetření není bolestivé, spíše tlakové a nepříjemné.  Vyšetří se pozorně řitní kanál a dolní část konečníku. Zjišťuje se bolestivost, lokalizace bolesti, stah svěračů, zúžení (jizvou, zánětem, nádorem) nebo přítomnost rezistence (ložisko zánětu, nádor, polyp, trombózovaný hemoroid). Vyšetřením lze dosáhnout do hloubky 7-8 cm.