Bolest a krvácení z konečníku i potíže s hemoroidy potřebují léčbu. Přidejte vlákninu do jídla, hýbejte se a kupte si mast na hemoroidy. Bolest a krvácení z konečníku i potíže s hemoroidy potřebují léčbu. Přidejte vlákninu do jídla, hýbejte se a kupte si mast na hemoroidy.

Jak zvládnout problémy s hemoroidy? Začněte s léčbou hned

30.08.2023

Operace hemoroidů může vyvolat strach z bolesti a pro mnoho lidí může být důvodem, proč raději k lékaři nechodit. Pravdou je, že jen minimum lidí, kteří mají potíže s hemoroidy, potřebují chirurgický zákrok v celkové narkóze. Dnešní doba už dávno nabízí jiné nebolestivé způsoby, jak odstranit problematický hemoroidální uzel a zbavit se trápení.

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které utěsňují konečník a brání samovolnému úniku stolice. Potíže s nimi mají často lidé trpící na zácpu, kdy tuhá stolice, ale i průjem při vylučování vytlačuje tyto pleteně ven. Při tlaku stolice hemoroidy zbytní, pomalu „ucpávají“ konečník a působí obtíže typické pro hemoroidální onemocnění. Jde o kapky jasně červené krve na papíře, svědění a pálení konečníku. Nemusí nutně bolet, ale způsobuje pocity výrazného nepohodlí při sezení a činnostech, při kterých dochází k přirozenému tlaku do konečníku, jako je třeba obyčejné zvedání ze židle a mnoho dalších. Podle toho, jak moc jsou hemoroidální pleteně vyhřezlé ven z konečníku, rozlišují odborníci několik stadií hemoroidálního onemocnění. 

Kdy vyhledat lékaře?  

Lékaře je namístě vyhledat vždy, když se objeví kterýkoliv z uvedených příznaků. Praktický lékař posoudí, zda je nutné pacienta poslat ke specialistovi – proktologovi. Objednat se k němu můžete i bez doporučení lékaře, jen je třeba počítat s určitým čekáním, než přijdete na řadu. Návštěva proktologa je důležitá i pro vyloučení jiných, například nádorových onemocnění.  

Pilíře léčby hemoroidů 

  • Režimová opatření: Je nezbytné přidat do stravy více vlákniny, která změkčí stolici, a zapojit do každodenního života fyzickou aktivitu. Pohyb je důležitý na podporu peristaltiky střev.   
  • Medikamentózní léčba: Hemoroidy jsou žilní pleteně, proto mohou lékaři předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní (hemoroidální) stěny. V mnoha rodinách si generace předávají genetické dispozice, které se negativně podílí na vzniku žilních onemocnění včetně hemoroidálního.  
  • Lokální léčba: Masti a čípky z lékárny pomáhají s úlevou od akutních příznaků tohoto onemocnění. Některé vytváří na pokožce ochrannou vrstvu a přispívají k hojení. Pomáhají také od svědění, pálení či ekzému a snižují riziko vzniku prasklin.  
  • Operační zákroky: Pokud lékař usoudí, že je dostačující podávat venofarmaka, upravit životní styl a pomáhat si lokální léčbou, není zákrok nutný. Ani v případě, že je zákrok nevyhnutelný, není třeba se obávat. Ambulantní metody na odstranění problémového hemoroidálního uzle nejsou bolestivé, spíše tlakové. Provádějí se v místech, kde nejsou nervová zakončení, proto není třeba ani lokální umrtvení. Jen u malého procenta pacientů je nutná chirurgická operace v celkové anestezii. 

Zabránit návratům potíží s hemoroidy můžete sami 

Odstranění jednoho hemoroidálního uzle není automatickou zárukou toho, že už nikdy potíže s hemoroidy mít nebudete. Je třeba i nadále pečovat o zdraví svého těla, hýbat se a přijímat ve stravě více celozrnného pečiva, ovoce, zeleniny, oříšků a tekutin. Jestli vás strava bez vlákniny a málo fyzické aktivity dovedly k problémům s hemoroidy jednou, nelze vyloučit, že se to nestane podruhé. Zdravým životním stylem a zapojením pohybu do každodenního života můžete sami jejich návratu zabránit.