Svědění konečníku nebo krvácení z konečníku jsou nejčastější známky problémů s hemoroidy. Podobně na tom je asi polovina populace. Svědění konečníku nebo krvácení z konečníku jsou nejčastější známky problémů s hemoroidy. Podobně na tom je asi polovina populace.

Trpíte svěděním a krvácením z konečníku? Nejste v tom sami.

12.01.2024

Svědění, řezání nebo pálení konečníku a známky krve na toaletním papíře jsou nejčastější příznaky potíží s hemoroidy. Přesné údaje nejsou k dispozici, protože k lékaři nezajde každý, ale odhaduje se, že v dospělosti trpí hemoroidálním onemocněním minimálně polovina populace.

Málokdo o potížích spojených s konečníkem otevřeně mluví, proto se může zdát, že v tom jste sami. Potíže mají přibližně stejně muži i ženy, u kterých je onemocnění spojené často s těhotenstvím a s porodem. Hemoroidy samy o sobě nejsou projevem nemoci. Jsou to malé žilní pleteně, které dokonale utěsňují řitní otvor, aby samovolně neodcházela stolice.  

Potíže s hemoroidy se projevují třeba svěděním konečníku 

Riziko vzniku hemoroidálního onemocnění zvyšuje například dědičná zátěž, hormonální nerovnováha, strava způsobující zácpu nebo průjem, vysedávání na toaletě, dráždivé potraviny a pochutiny, nedostatek fyzického pohybu nebo naopak zcela nevhodné pohybové aktivity a také stres.  

Z těchto důvodů může být oblast konečníku zbytečně překrvená. Hemoroidy se následně zvětší a špatně z nich odtéká žilní krev zpátky k srdci. Komplikují vyprazdňování a konečník může proto po návštěvě toalety pálit, řezat, svědit nebo otékat. Zcela běžné jsou i známky krve různé intenzity.  

Vyšetření hemoroidů nemusí bolet, nebojte se  

Hemoroidální onemocnění je velice intimní problém. Pokud se stydíte promluvit si se svým praktickým lékařem, můžete navštívit kliniky nebo ambulance specializované přímo na onemocnění konečníku (proktologie). Příčinou odkladu návštěvy odborníka může být i strach. Představa, že lékař pomocí nástrojů vyšetřuje rozbolavělý konečník, není příjemná. 

Ve chvíli, kdy je oblast řitního otvoru příliš podrážděná, děláme zpravidla vyšetření pouze pohledem. Pacientům pak doporučíme a edepíšeme venofarmaka, léky, které posilují žilní stěny hemoroidálních uzlů a jsou v léčbě hemoroidálního onemocnění velice efektivní. Teprve, když se situace dostatečně zklidní, můžeme provést nebolestivé vyšetření pomocí osvětleného tubusu a zhodnotit, jak postupovat v léčbě dál,“ vysvětluje proktolog MUDr. Julius Örhalmi 

Léčba nemusí nutně skončit ambulantním zákrokem, ačkoliv není třeba se jich obávat, protože mohou být trochu nepříjemné, ale nejsou bolestivé. Mnohdy postačí užívání léků a nastavení režimových opatření