Bolesti nohou a otoky nohou mohou značit problémy se žílami. Čato se stupňují v létě. Jak v horku ulevit? Bolesti nohou a otoky nohou mohou značit problémy se žílami. Čato se stupňují v létě. Jak v horku ulevit?

Proč v létě více trápí bolavé a oteklé nohy?

16.05.2024

Bolest, pocit těžkých nohou a otoky po namáhavém dni mohou souviset s chronickým žilním onemocněním. Nejčastěji se začínají objevovat v létě s tím, že v chladnějších měsících se zmírňují nebo zůstávají zcela skryté. To ale neznamená, že zmizelo i onemocnění. Pokud je znáte z vlastní zkušenost, s velkou pravděpodobností se ukáží znovu.

Oteklé a bolavé nohy nejsou samy o sobě onemocněním ani jeho příčinou. Jsou ale příznakem, kterým tělo dává jasně najevo, že je něco v nepořádku. 

Příčin oteklých nohou je více 

Na vině může být lymfatický systém, žilní onemocnění, ale také onemocnění ledvin, jater, špatně fungující štítná žláza nebo nemocné srdce. V případě chronického žilního onemocnění vznikají otoky a bolest kvůli dědičné dispozici k oslabení žilní stěny a nedostatek pohybu kvůli němuž se krev hromadí v žilách. U onemocnění lymfatického systému mohou souviset s vrozenou vadou, ale také nádorovým onemocněním, zánětem, chirurgickým zákrokem nebo užíváním některých léků. 

 

 

Zmírnit otoky nohou pomohou kompresní punčochy, „babské“ rady a léky 

„Bolí tě nohy? Tak si je dej nahoru,“ to by řekly babičky. U žilního onemocnění je na místě radu poslechnout, ale samo o sobě to stačit nebude. Proto je důležité navštívit praktického lékaře i když máte pocit, že to ještě není tak vážné. Léto se blíží a je důležité zaměřit se na prevenci zhoršování stavu žil a dlouhodobou odbornou léčbu. Lékař může doporučit nošení kompresních punčoch nebo podkolenek a předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu.  

 

 

Otoky a bolestmi nohou může nemoc žil začít 

Ať už se otoky nebo bolesti projevují hodně, málo nebo vůbec, žilní onemocnění začne mnoho lidí řešit až ve chvíli, kdy se projeví viditelné metličky nebo křečové žíly. Léčbu ale neodkládejte. V případě, že onemocnění postoupí do dalších stadií, jednat se může také o trvalé otoky nohou, kožní změny jako je ekzém nebo o bércové vředy.  

Rady, jak si krátkodobě ulevit 

  • Vyzkoušejte žilní gymnastiku – jednoduché cviky podporující cirkulaci krve v dolních končetinách.  
  • Při sezení a stání si dělejte pravidelné přestávky, při nichž se projdete. To platí i při cestování. 
  • Využijte možnost nákupu kompresních punčoch na předpis. 
  • Studená voda vám přinese úlevu, chlaďte si nohy v bazénu, nebo alespoň sprchou.  
  • Nechte krev volně proudit a dávejte přednost volnému oblečení. 
  • Masírujte si po námaze nohy.