Na oteklé nohy a křečové žíly často trpí prodavačky, kadeřnice, servírky a další profese, kde se celý den postává na jednom místě. Na oteklé nohy a křečové žíly často trpí prodavačky, kadeřnice, servírky a další profese, kde se celý den postává na jednom místě.

Povolání, kde můžete trpět na oteklé nohy i křečové žíly

19.09.2023

Těžké a oteklé nohy na konci dne trápí nejednu ženu. Jde o prosté překrvení nohou po celodenním sezení nebo postávání na jednom místě, kdy část krve zůstává v žilách dolních končetin a způsobuje zmíněné potíže. Tyto projevy jsou zpravidla počátečním stadiem chronického žilního onemocnění, které se později projevuje metličkami a křečovými žilami. Problémy jsou typické u kadeřnic, prodavaček, sálových sester, servírek a dalších povolání.

Na vzniku a rozvoji žilního onemocnění se značně podílí geny a celkový životní styl. Dvě ženy s totožným povoláním, kde je vyšší riziko vzniku žilního onemocnění, mohou mít zcela jiný vývoj. Jedna může mít silnou dědičnou dispozici ke ztrátě pružnosti žilních stěn, a proto se jí snáz tvoří na nohách metličky a křečové žíly. Nohy ji mohou bolet jen trochu. Druhá může mít dobrý genetický základ, ale kvůli výrazné nadváze, která zatěžuje žilní systém, může trpět na bolavé, těžké a oteklé nohy daleko více. Právě díky jedinečné kombinaci dědičné dispozice a životního stylu má každý odlišnou progresi i jinou intenzitu projevů.  

Křečovými žilami nic nekončí 

Bez ohledu na konkrétní příznaky a jejich sílu, vývoj onemocnění postupuje vždy jen dopředu. S důslednou trvalou a nepřetržitou léčbou a zavedením režimových opatření můžete nemoc zabrzdit, aby se nepřidávaly další projevy dokazující, že žilní systém nepracuje dobře. Křečové žíly nejsou posledním stadiem onemocnění. Nemocná žíla může vyústit v trvalé otoky nohou nebo až v bércový vřed. Následkem zánětu v žíle může být za určitých okolností i žilní trombóza. 

Zaměstnání s vyšším rizikem vzniku žilního onemocnění 

Typicky na problémy s žílami trpí například kadeřnice, kosmetičky, prodavačky, sálové sestry, recepční nebo přednášející a učitelské profese. Může se jednat také o pracovnice v továrnách, ve skladu nebo o cukrářky a pekařky. Ze sedavých zaměstnání sem patří například řidičky z povolání a celá škála lidí pracujících v kanceláři, například pracovnice na úřadech, v bankách či administrativní pracovnice.  

Svěřte se do rukou lékařů 

Jestli ve svém povolání stále sedíte, nebo naopak pouze stojíte, může se pro vás pracovní den stát utrpením. Časem se totiž můžete dopracovat do stavu, kdy vás nebudou nohy tížit a bolet až ke konci pracovní směny, ale po celou její dobu. Jestliže už sami na sobě cítíte projevy, navštivte praktického lékaře. Jedině lékař stanoví přesnou diagnózu a může vám předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka), které pomáhají zpomalit rozvoj onemocnění a zamezují tvorbě žilního zánětu.  

Zbavte se oteklých nohou a křečových žil 

Změnit zaměstnání je pro mnohé naprosto nereálné, ať už z finančních důvodů, nebo proto, že je práce zkrátka baví. Z pohledu lékařů je proto nejlepší prevencí upravit životní styl tak, abyste žilní systém zatěžovali co nejméně a bránili krvi hromadit se v žilách dolních končetin.  

 • Žilní systém zatěžuje nadváha a obezita. Dbejte na optimální tělesnou hmotnost.
 • Aktivně se hýbejte. Žíly totiž prochází mezi svaly dolních končetin, takže při přirozeném pohybu, jako je chůze nebo běh, svaly žíly masírují a podporují cirkulaci krve. 
 • Cvičte žilní gymnastiku, což jsou jednoduché cviky, které lze praktikovat vsedě nebo vestoje přímo v práci.
 • Každý den si odpočiňte s nohama ve vyvýšené poloze. Krev steče k srdci.
 • Poraďte se s lékařem a pořiďte si kompresní punčochy. Máte nárok na dva páry ročně s částečnou úhradou pojišťovny. 
 • Nenoste oblečení a prádlo, které škrtí.  
 • Pokud to jde, v práci se přezujte do pohodlných bot.  
 • Podpatky mějte maximálně 3 až 5 cm.
 • Při telefonování vstaňte a choďte.
 • Některé informace předávejte kolegům osobně, ne elektronicky.
 • Neseďte s nohama přes sebe.