Křečové žíly a oteklé nohy značí žilní onemocnění. Na rozvoj má vliv dědičnost, životní styl, pohlaví i hormony. Časté je u těhotných. Křečové žíly a oteklé nohy značí žilní onemocnění. Na rozvoj má vliv dědičnost, životní styl, pohlaví i hormony. Časté je u těhotných.

Otoky nohou a křečové žíly v těhotenství

06.10.2023

Metličky, křečové žíly a oteklé nohy mohou být projevem chronického žilního onemocnění, které vzniká a rozvíjí se zejména kvůli dědičným faktorům, nadváze a sedavému způsobu života. Tyto projevy nejsou ani v těhotenství ničím zvláštním, protože dochází k určitým hormonálním změnám v těle a přirozenému nárůstu hmotnosti. Pravděpodobnější je i častější sezení nastávajících maminek. Jak svým nohám ulevit a pomoci?

Oteklé a bolavé nohy, metličky a křečové žíly vznikají jako důsledek hromadění krve v žilách dolních končetin. „Překrvené“ nohy kvůli nedostatku pohybu a přibývající hmotnosti obvykle bolí, jsou těžké a oteklé. Přidat se mohou metličky nebo křečové žíly, ale průběh může být i jiný. Výrazný vliv má také i dědičná dispozice k oslabení žilních stěn. Jinak bude prožívat těhotenství žena, která měla nadváhu ještě před otěhotněním, ale nemá výraznou zátěž v rodině, a jinak štíhlá žena se silnou genetickou dispozicí.  

Oteklé a bolavé nohy mohou po porodu zmizet 

Pokud je příčinou bolestí a otoků nohou nadměrná hmotnost a nedostatek pohybu v těhotenství, pravděpodobně se po porodu vše zmírní. Málokterá žena je sice krátce po porodu na stejné váze jako před početím, ale deset kilo zanechaných v porodnici je pro tělo a žilní systém úleva. Časté odbíhání k miminku znamená také přirozeně více pohybu, který pomáhá s návratem žilní krve zpět do srdce.  

Metličky a křečové žíly zůstanou 

V případě metliček a křečových žil je situace odlišná. Jsou to původně zdravé žíly a jejich žilní stěny musely povolit, aby zvládly pojmout objem hromadící se krve v nohách. Velikou roli zde hraje právě dědičné oslabení žilních stěn. Bez ohledu na genetickou zátěž, na množství shozených kil a na pohyb, již vzniklá metlička nebo křečová žíla po porodu nezmizí. Jedinou možností, jak se jich zbavit, jsou zákroky na klinice, které se ale neprovádějí v těhotenství. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, budete muset počkat.  

Vzniku nových metliček a křečových žil a další progresi žilního onemocnění, která může vést k trvalým otokům i bércovému vředu, se můžete vyhnout dodržováním dlouhodobé léčby a režimových opatření. Zaměřte se na ně už v těhotenství.  

  • Venofarmaka. Léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu může předepsat lékař nebo specialista na žilní onemocnění. V těhotenství je nutné správné léky vždy konzultovat s lékařem.
  • Kompresní prádlo. Kompresní punčochy a podkolenky vyvíjí na žíly tlak a pomáhají s návratem žilní krve. S výběrem vám pomůže lékař a rovnou může poradit i s pomůckami pro snadnější nasazování. 
  • Masáže nohou. Masírování přináší úlevu pro oteklé a bolavé nohy, proto si je dopřávejte klidně každý den. Začínejte vždy od kotníků a pohybujte prsty a dlaněmi ve směru ke kolenům. Nikdy ne opačně. 
  • Volte chlad. Teplá vana je příjemná, ale teplo „roztahuje“ žíly, proto je lepší se jí v těhotenství vyhnout. Krajní možností může být vana, do které se ponoříte a můžete si opřít nohy o stěnu. 
  • Nohy nahoře. Polohy, kdy máte kolena a kotníky nad úrovní srdce, jsou úlevou pro bolavé a oteklé nohy. Krev totiž steče přirozeně zpět k srdci. Nezapomínejte si nohy – paty podložit něčím měkkým. 
  • Cviky a chůze. Ideální pohyb je chůze, proto se procházejte, dokud to půjde. Vyzkoušet můžete i cviky na podporu návratu žilní krve. Dají se dělat vsedě, vleže i ve stoje.  

V těhotenství je třeba tyto zdravotní obtíže, vhodnou léčbu a režimová opatření konzultovat s vaším lékařem.