Novoroční předsevzetí se mohou týkat i lepší péče o žíly. Můžete se zbavit otoků nohou, brnění a těžkých nohou. Novoroční předsevzetí se mohou týkat i lepší péče o žíly. Můžete se zbavit otoků nohou, brnění a těžkých nohou.

Novoroční předsevzetí: Zmírněte bolest nohou, brnění a otoky

03.01.2024

Lidská přání a potřeby jsou různé. Přesto si bývají novoroční předsevzetí mnohdy podobná: více cvičit, zdravěji vařit, méně utrácet, chodit dříve spát nebo se méně stresovat. Velkolepá prohlášení o rázných změnách v životě zní skvěle, ale nadšení rychle vyprchá a vrátí se staré zvyky. Daleko lépe fungují malé krůčky. Například pokud míváte ke konci dne oteklé nohy, cítíte v nich tíhu, bolest a brnění, dejte si předsevzetí, že se budete pravidelně procházet. A odkládat byste neměli ani návštěvu lékaře.

Oteklé, těžké a bolavé nohy mohou znamenat chronické žilní onemocnění, jež se zpočátku přesně takto projevuje. Později se mohou přidávat metličky a křečové žíly. Podle studie prováděné v ordinacích českých praktiků jsou pro polovinu lidí důvod k návštěvě lékaře právě až křečové žíly. Jenže k lékaři je třeba zajít už v počátečních stadiích chronického žilního onemocnění. To je ještě čas nastavit léčbu tak, aby se nemoc nerozvinula a křečové žíly se třeba vůbec neobjevily nebo jen minimálně. Návštěva lékaře by tedy měla být prvním plánovaným předsevzetím.   

 

 

Co pomůže zmírnit otoky nohou i křečové žíly? 

Konzultace s lékařem je důležitá a stejně nezbytné jsou i kompresní punčochy či podkolenky a režimová opatření. Nový rok je ideální čas, jak si v rámci předsevzetí osvojit některé drobné změny v životním stylu.  

Nastavím si kolikrát týdně vyjdu na procházku 

Chůze je nejpřirozenější pohyb. Střídavě se při ní zapojují a povolují lýtkové svaly protkané žilami. Díky činnosti svalů se žíly masírují a krev se snadněji dostává k srdci. Pravidelná procházka je velmi žádoucí, a to nejen pro žilní systém. Pokud do toho začnete využívat eskalátory a výtah jen ve chvíli, kdy to bude nutné, zlepšíte si i kondici.  

Budu brát poctivě léky na žíly 

Chronické žilní onemocnění je celoživotní a stejně jako u vysokého tlaku je třeba užívat léky dlouhodobě a trvale. Je proto potřeba být s lékařem v pravidelném kontaktu a konzultovat s ním svoje zdraví.  

Začnu nosit kompresní punčochy 

Kompresní terapie je při chronickém žilním onemocnění velice účinná. Punčocha nebo podkolenky musí respektovat rozměry celé dolní končetiny a končit ve správných místech, tedy až nad metličkami a křečovými žilami. Nabídka je dnes široká. Kompresní prádlo najdete v mnoha barvách, i takové, co vypadá jako silonky s krajkovým zakončením. Pořídit si můžete i pomůcky, které usnadní navlékání.  

Dám si každý den nohy nahoru 

Velmi příjemné předsevzetí, které pomáhá s návratem žilní krve zpět k srdci. Podstata spočívá ve využití gravitace. Ve chvíli, kdy jsou nohy nad úrovní srdce, steče krev k srdci sama a není třeba pro to nic dělat.  

Důležité je, aby se nohy opíraly o něco měkkého, ne například o hranu stolu.  

Zkuste si dát za předsevzetí, že od nového roku začnete pečovat o kondici svých žil. Chronickým žilním onemocněním trpí v dospělosti až 60 % populace. Je to progresivní onemocnění, které se bez dobře nastavené léčby jen zhoršuje. Neodkládejte proto řešení na později a navštivte svého praktického lékaře. Případně využijte naši mapu ordinací nebo se zeptejte přímo odborníků v online poradně.  

Zdroje: 

Malý, R., Zafarová, Z.: Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVDcontrol II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023  

Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021. 

24C1CVDAR346