Metličky a křečové žíly vznikají kvůli nedostatku pohybu a dědičné tendenci ke slabosti žilních stěn. Jde o projev žilního onemocnění. Metličky a křečové žíly vznikají kvůli nedostatku pohybu a dědičné tendenci ke slabosti žilních stěn. Jde o projev žilního onemocnění.

Metličky a křečové žíly: Mohou za ně geny nebo my sami?

27.03.2023

Metličky a křečové žíly jsou viditelné projevy chronického žilního onemocnění. Vznikají a rozvíjí se vlivem nevhodného životního stylu, nedostatečné funkce žilních chlopní a dědičné tendenci ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Předchází je řada počátečních potíží jako bolesti a otoky nohou nebo pocity tíhy a křečí v nohách. S rozvojem nemoc nemizí, ale naopak zpravidla postupně nabývají na intenzitě.

Lidský organismus není stavěný na statické pozice jako celodenní sezení či stání na jednom místě. Pro návrat žilní krve do srdce je nutný přirozený pohyb a stejně tak i dostatečná funkce žilních chlopní. Pomalé chlopně a nedostatek pohybu způsobují, že část krve mířící žilami k srdci začne zůstávat a městnat se v žilách dolních končetin. Projevem jsou dočasné otoky, bolesti nohou, pnutí a křeče vnohách. Nejvýraznější jsou v teple nebo ke konci dne.  

Význam dědičné dispozice  

Žilní stěny stálý nápor městnané krve nevydrží, povolí, a tak se proje první metličky. Později se mohou rozvinout v křečové žíly. Důležitou roli hraje vrozená náchylnost ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Někomu se tedy metličky a křečové žíly objevují na nohách snadněji než jinému. Obzvlášť, je-li tato dědičná tendence potvrzená po obou předcích.  

Podchyťte křečové žíly včas. Zpátky nic nevrátíte 

Zlehčování projevů a zanedbávání péče, tedy není na místě. Důležité je naopak zachytit projevy včas a co nejdříve nastavit opatření, aby se nestupňovaly a chronické žilní onemocnění nepokračovalo dál. Křečovými žilami nemoc ani zdaleka nekončí. Bohužel léčba, která by dokázala obrátit progres onemocnění opačným směrem, neexistuje 

První kroky by tedy měly vést ke specialistovi nebo praktickému lékaři, který vám může pravidelně předepisovat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka). S hledáním specialisty vám může pomoci naše Mapa ordinací.  

Díky lékům je žilní stěna poté výrazně méně náchylná k povolení vlivem nahromaděné krve. Obzvlášť jedincům s dědičnou dispozicí ke ztrátě pružnosti žilních stěn přináší medikamentózní léčba úlevu. Bez léků se ovšem časem znovu projeví veškeré potíže spojené s žilním onemocněním, proto je třeba užívat venofarmaka kontinuálně a dlouhodobě, stejně jako třeba léky při vysokém krevním tlaku. Nezbytná je i kompresní terapie a dodržování režimových opatření.   

Polovina pacientů je v prvním stadiu obezity 

Chronické žilní onemocnění má několik stadii, jak přesně se bude rozvíjet, záleží ve velké míře na přístupu kléčbě a také na zmíněném životním stylu. Na tom, zda máte dostatek přirozeného pohybu, který podporuje krevní oběh, ale i zda si udržujete optimální hmotnost.  

Průzkumy hovoří jasně:  Téměř polovina pacientů s chronickým žilním onemocněním v ordinacích českých praktických lékařů uvedla, že je v prvním stupni obezity. [1] Zdroj: Malý, R. Zafarová Z. Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVDcontrol II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023Důvod je zřejmý. Při obyčejném zvedání se ze židle musí člověk s výraznou nadváhou silně zatlačit do chodidel, aby vykonal kýžený pohyb, a tím si hrne krev dolů, zpátky do nohou. Cílem léčby a režimových opatření je naopak nohám odlehčit a usnadnit návrat žilní krve zpátky do srdce. Redukcí hmotnosti si tedy výrazně zpomalíte progresi žilního onemocnění. Uleví si nohy, srdce i celý pohybový aparát.