Varixy jsou projevem onemocnění žil. I léky na žíly mohou obsahovat přírodní látky. Oproti volně prodejných přípravkům jsou ověřené. Varixy jsou projevem onemocnění žil. I léky na žíly mohou obsahovat přírodní látky. Oproti volně prodejných přípravkům jsou ověřené.

Léky na varixy od lékaře s přírodními flavonoidy

21.12.2023

Pokud se u vás objevily symptomy chronického žilního onemocnění, například bolavé a oteklé nohy nebo metličky a křečové žíly, je na místě konzultace s lékařem. Někdo je však považuje za banální a jednoduše je řeší nákupem volně prodejných přípravků. V případě žilního onemocnění se ale ve skutečnosti v žádném případě nejedná o příznaky, které je možné přehlížet. Ukazují, že s žílami není vše v pořádku. A odkládání návštěvy lékaře, tedy komplexní léčby, může vést k závažným zdravotním komplikacím, včetně trvalých otoků, kožních změn či bércových vředů. I přípravky, které může předepsat lékař, přitom obsahují přírodní látky a není nutné bát se jejich dlouhodobého užívání.

Příznaky chronického žilního onemocnění mohou významně snížit kvalitu života. V lékárnách (a nejen tam) je možné nakoupit mnoho přípravků slibujících zmírnění příznaků, a to včetně mastí, gelů a přísad do koupele. Pouze léky se ale zaměřují na příčinu onemocnění, nejen na jeho projevy. 

 

Návštěva lékaře už při prvních příznacích 

Otoky nohou, metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění. Protože se ale může jednat o příznaky i dalších onemocnění, je vhodná návštěva lékaře. Terapie chronického žilního onemocnění by měla být komplexní, dlouhodobá a nepřetržitá. Probíhat by měla pod dohledem odborníka a zahrnovat by měla úpravu životního stylu, nošení kompresních podkolenek či punčoch i užívání venofarmak, léků na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu, které může předepsat praktický lékař nebo specialisté na žilní onemocnění.  

I léky na žíly mohou mít přírodní původ 

„Přípravky z reklam nemusí být skutečným lékem s prokázanou účinností a cílit mohou pouze na mírnění projevů, ne na léčbu podstaty onemocnění. Pokud si zákazníci přijdou do lékárny pro volně prodejné přípravky na zmírnění projevů žilního onemocnění, upozorňuji je na to, že důležitá je komplexní léčba pod dohledem lékaře. Ten může například předepsat venofarmaka, léky obsahující flavonoidy. Tedy přírodní látky s protizánětlivým účinkem přispívající k pružnosti žilní stěny,“ říká lékárnice PharmDr. Gabriela Kroupová z Olomouce. Zpracování flavonoidů se může lišit, v případě některých venofarmak pochází z nezralých plodů pomerančovníku určitých odrůd. Získávají se tak, že se po sběru pomeranče 15 dní suší na slunci, pak se rozdrtí a takto vzniklý prášek je dále v laboratoři zpracován tak, aby byl pro organismus lépe využitelný. K tomu, abychom z potravy získali stejné množství flavonoidů, jako je v jedné tabletě těchto venofarmak, bychom museli sníst například 32 kg pomerančů i se slupkou. 

Flavonoidy v lidovém léčitelství 

Flavonoidy byly objeveny v první polovině devatenáctého století. Již dříve ale lidé používali suroviny s obsahem flavonoidů k léčbě v podobě zábalů, čajů, obkladů, výplachů nebo tinktur. Nejvyšší obsah flavonoidů najdeme v kůře nebo oplodí ovoce, v květech, kořenech a listech. Bohaté na flavonoidy jsou nejen pomeranče, ale také například jablka, třešně, černý čaj, semena a ořechy. 

Flavonoidy pomáhají mírnit příznaky chronického žilního onemocnění 

Studie ukázaly, že při užívání venofarmak s obsahem flavonoidů došlo u pacientů k rychlému zmírnění příznaků chronického žilního onemocnění, zmírnění tlaku v žilách, podpoře hojení bércových vředů, které mohou představovat nejvážnější stadium chronického žilního onemocnění, a ke zvýšení kvality života. Venofarmaka byla přitom dobře tolerována.[1]Micronized purified flavonoid fraction-based conservative treatment of chronic venous disease in a real-world setting. Vadim Bogachev, Boris Boldin, Pavel Turkin, Alexander Samenkov, and Olga Dzhenina Future Cardiology 2022 18:10, 777-785. https://www.futuremedicine.com/doi/full/10.2217/fca-2022-0026    

K léčbě chronického žilního onemocnění je důležité přistupovat komplexně. Zkonzultujte své potíže s praktickým lékařem nebo se zeptejte odborníka v naší online poradně.