Metličky a křečové žíly jsou projevem žilního onemocnění. Bez režimových opatření a lékařské péče se mohou vyvinout v trvalé otoky nohou. Metličky a křečové žíly jsou projevem žilního onemocnění. Bez režimových opatření a lékařské péče se mohou vyvinout v trvalé otoky nohou.

Křečové žíly se mohou rozvinout v trvalé otoky nohou

04.09.2023

Metličky a křečové žíly nejsou jen estetickou záležitostí, která se schová v oblečení nebo vyřeší zákrokem na klinice. Jde o projev pokročilého chronického žilního onemocnění. Zejména v létě a v teple bývá provázené otoky a bolestmi nohou, pocity tíhy a křečemi. Onemocnění vyžaduje pozornost a dlouhodobou nepřetržitou léčbu.

Jednou z příčin, proč se metličky a křečové žíly objevují, může být nedostatek každodenní aktivity, která je nezbytná pro návrat žilní krve do srdce. Krev se začne městnat v žilách dolních končetin a způsobovat to, co se očekává u překrvených nohou – otoky a bolest nohou, křeče a pocity těžkých nohou. Někdy jsou tyto projevy intenzivní, jindy prakticky neznatelné. Žilní stěny časem povolí a vytvoří se právě metličky a křečové žíly.  

K metličkám se mohou přidat i trvalé otoky nohou 

Na rozvoj žilního onemocnění má vliv i dědičná dispozice ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Rozhodně to ale není důvod pro rezignaci a zanedbávání péče. Chronické žilní onemocnění se bez léčby může posunout dál a projevit se trvalými otoky nohou, což může být omezující i při těch nejběžnějších denních aktivitách, jako jsou chůze, nákupy, pochůzky po městě a jiné. V posledních stadiích se onemocnění projevuje změnami na kůži zejména kolem bérce a ve finále i vznikem bércového vředu. S trvalou nepřetržitou léčbou je možné ho přibrzdit až zastavit, proto je nezbytné zahájit terapii co nejdříve. 

  • Zajděte k lékaři pro léky: Venofarmaka jsou léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu. Může je předepsat praktický lékař nebo specialisté na žilní onemocnění. Při léčbě chronického žilního onemocnění jsou nezbytné, zejména u lidí s dědičnou dispozicí ke ztrátě pružnosti žilních stěn.
  • Noste kompresní punčochy nebo podkolenky: Kompresní terapie je při žilním onemocnění velice účinná. S výběrem správné kompresní třídy poradí praktický lékař. S obtížnějším nasazováním pak pomůcky k tomu určené. 
  • Mějte nohy stále v pohybu: Denně choďte pěšky, jezděte na kole, vsedě i vstoje se snažte zaměstnat nohy kroužením kotníků, zvedáním špiček a pat nebo roztahováním prstů. 
  • Dovolte krvi proudit: Netrapte se v úzké těsné obuvi a oblečení s přiškrcenými gumičkami. Krev musí volně proudit tam i zpátky. 
  • Nečekejte od zákroků nemožné: Zákroky mají za úkol pouze odstranit metličky a křečové žíly, nic víc. Žádná metoda nezpevní žilní stěny, ani nezabrání krvi hromadit se v žilách dolních končetin. Bez dodržování předchozích bodů se metličky mohou časem objevit někde jinde.  

Chronické žilní onemocnění je celoživotní a nedá se vrátit zpátky. Pečujte o své nohy.