Kouření odvodňuje, zpomaluje pohyb střev a nepřímo způsobuje zácpu. Ta je častou příčinou potíží s hemoroidy, svědění i krvácení konečníku. Kouření odvodňuje, zpomaluje pohyb střev a nepřímo způsobuje zácpu. Ta je častou příčinou potíží s hemoroidy, svědění i krvácení konečníku.

Kouříte? Zaděláváte si na potíže s hemoroidy

11.04.2024

Je obecně známo, že pravidelné kouření klasických nebo elektronických cigaret i nahřívaného tabáku neprospívá kardiovaskulárnímu ani dýchacímu systému. Nikotin, který najdete ve všech tabákových výrobcích, ale způsobuje i dehydrataci, zpomaluje střevní peristaltiku a nepřímo přispívá k zácpě. Ta je velmi častou příčinou svědění nebo krvácení z konečníku a problémů s hemoroidy.

V České republice kouřil v roce 2022 každý čtvrtý člověk nějaký druh tabákové výrobku. Stoupá sice podíl kuřáků elektronických cigaret, což je méně škodlivá varianta, ne však zdravá.[1]https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/05/NAUTA_2022.pdf Lidí s hemoroidálním onemocněním je víc. Podle odhadů má potíže s konečníkem, který může svědit, pálit nebo drobně krvácet, 50–70 % dospělé české populace.[2]Seifert B, Hoch J, Zimolová P, et al. Hemoroidální nemoc. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. 2021 Kouření přispívá ke vzniku potíží s hemoroidy nejen kvůli obsaženým složkám a jejich vlivu na organismus, vliv mají i další okolnosti 

Kouřím, jen když piju 

Z Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v České republice z roku 2022 totiž vyplynulo, že čím více a častěji člověk konzumuje alkohol, tím vykouří více cigaret.[1]https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/05/NAUTA_2022.pdf Dokonce někteří lidé kouří jen se sklenkou v ruce. Alkohol také silně odvodňuje a podílí se na vzniku zácpy, stejně jako cigarety. Navíc ke sklence vína nebo piva většina lidí raději přikousne sýr, šunku nebo brambůrky. Zeleninový talíř s celozrnným pečivem bohatý na vlákninu se tak často nevídá.  

Zácpa jako příčina krvácení z konečníku 

Zácpa je poté častou příčinou problémů s konečníkem a hemoroidy, jejichž úlohou je spolu se svěračem uzavírat a utěsňovat konečník. „Hemoroidy mohou během komplikovaného vyprazdňování i po něm zvýšit svůj objem a způsobovat potíže typické pro hemoroidální onemocnění. Patří mezi ně svědění, pálení, řezání a otoky řitního otvoru, krvácení různé intenzity a někdy i bolest,“ říká proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic vPraze 

Cigaretka na nervy neprospívá hemoroidům 

Hemoroidálním pletením příliš neprospívá ani stres. „Pokud je člověk v dlouhodobém zvýšeném stresu, má sevřený řitní otvor, a tím dochází ke zbytňování hemoroidálních pletení. Zvyšuje se tak riziko hemoroidálního onemocnění,“ upozorňuje proktolog MUDr. Kouda. Je známo, že řada kuřáků sáhne po tabáku, když jsou ve stresu nebo nervózní. Na okamžik to možná pomůže, ale z dlouhodobého pohledu není ideální uvolňovat vnitřní napětí kouřením, které je jedním z faktorů zhoršující hemoroidální onemocnění.    

Jak řešit potíže s hemoroidy? 

Nejlepším řešením je přestat kouřit, ale pokud vás svědí, řeže, pálí konečník nebo drobně krvácí, nebude to bohužel stačit. Cigarety potíže zhoršují, ale nenesou celou vinu. Řešení hemoroidálního onemocnění by mělo být komplexní a nemělo by se soustředit jen na jeden ovlivňující prvek. S odvykáním vám pomohou odborníci. Využít můžete i pojišťoven, které na odvykání přispívají v rámci svých preventivních programů.