Kompresní punčochy jsou skvělá pomůcka proti otokům a bolesti nohou. Jsou prevencí progrese žilního onemocnění. Kompresní punčochy jsou skvělá pomůcka proti otokům a bolesti nohou. Jsou prevencí progrese žilního onemocnění.

Kompresní punčochy působí proti otokům nohou. Noste je denně

12.06.2023

Bolesti a otoky nohou mohou být projevem chronického žilního onemocnění i špatné funkce lymfatického systému. Dlouhodobou úlevu a zlepšení při těchto potížích přináší kompresní punčochy a podkolenky. U žilního onemocnění jsou díky nim žíly podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky k srdci a nehromadila se v dolních končetinách.

Hlavní příčinou městnání krve je nedostatečná funkce žilních chlopní a málo aktivního pohybu, který podporuje její návrat zpět k srdci. Nahromaděná krev tlačí na žilní stěny, které mají tendenci časem povolovat. Tak vznikají první metličky a křečové žíly. Okolnosti závisí na životním stylu, věku, pohlaví a zejména na dědičné tendenci ke ztrátě pružnosti žilních stěn. Metličkami a křečovými žilami ovšem nemusí chronické žilní onemocnění skončit. Má mnoho stadií, která se kromě křečových žil vyznačují později trvalými otoky nohou, kožními změnami a v posledním stadiu bércovým vředem.  

Jak fungují kompresní punčochy? 

Právě proti městnání krve účinkuje kompresní terapie. Funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na dolní končetiny, zmírňuje otoky, pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče a celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním. Tyto potíže provází žilní onemocnění od počátku a postupně můžou nabývat na intenzitě. Lidé, kteří jimi trpí, mají problémy i po chůzi na krátké vzdálenosti, což se velmi negativně odráží na kvalitě života.  

Efekt nošení je obrovský 

Ačkoliv se kompresní punčochy obtížně nasazují, jejich efekt je obrovský. Důkazem je studie z roku 2019, která porovnávala kvalitu života lidí s žilním onemocněním před nošením kompresních punčoch a po 6 měsících používání. Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšení. Pozitivní posun zaznamenali lidé trpící trvalými otoky. Spokojení byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami. Všichni si chválili výrazně lepší fyzický stav, menší bolest, celkovou vitalitu a také náladu. 

Kompresní terapie je jen součást dlouhodobé nepřetržité léčby 

Kompresní terapie je pouze jedním z pilířů léčby chronického žilního onemocnění. Mezi další patří užívání venofarmak, léků na zpevnění žilní stěny a proti tvorbě žilního zánětu. Díky těmto lékům je žilní stěna odolnější vůči tlaku hromadící se krve. Je ale nutné je užívat nepřetržitě, stejně jako třeba léky na vysoký tlak. Předepsat je může praktický lékař nebo odborníci na žilní onemocnění 

Je pro vás komprese vůbec vhodná? Rozhodne lékař 

S praktickým lékařem se také můžete rovnou poradit o výběru kompresních podkolenek či punčoch. Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, ale ne každá je vhodná pro každého. Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný. V takovém případě je nošení bez většího efektu. Vždy je proto potřeba začít konzultací u lékaře, který poradí, jaké přesně zvolit a jestli vůbec. Kompresní léčba je velmi prospěšná při žilním onemocnění, při lymfatických potížích a efekt má i při trombóze. Lidem s onemocněním tepen se naopak nedoporučuje. 

Kompresní punčochy noste i preventivně 

I když popisovanými potížemi netrpíte, nebo jen příležitostně, kompresní ponožky můžete obléknout i tak. Jejich přínos oceníte zejména na cestách, kdy se dlouhé hodiny nepohnete z místa, ale i na pěších túrách nebo při běhání. V ideálním případě je nejefektivnější nosit kompresní pomůcky preventivně každý den. Dnes je na trhu veliký výběr barev i vzorů a kompresní prádlo už nevypadá jako zdravotní pomůcka, ale běžný kousek oblečení.

Kdy oceníte kompresní punčochy? 

 • jako prevenci a při léčbě bolavých a oteklých nohou žilního původu,  
 • jako prevenci a při léčbě bolavých a oteklých nohou lymfatického původu, 
 • při léčbě žilní trombózy,
 • při dlouhém cestování,
 • v těhotenství,
 • při chůzi a běhu,
 • při sedavém zaměstnání. 

Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy 

 • Nasazujte je ráno vsedě, než vylezete z postele. 
 • Mějte ostříhané nehty a obroušené paty. 
 • Zkontrolujte, zda je kůže na nohou suchá. 
 • Sundejte všechny šperky z rukou.
 • Užívejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch.
 • Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty. 

Zdroj: The effect of compression therapy on quality of life in patients with chronic venous disease: a comparative 6-month study 2019, Andrzej Berszakiewicz a kol.