Kompresní punčochy pomáhají proti oteklým a bolavým nohám a jako prevence léčby křečových žil. Význam mají i pro sportovce a zdravé lidi. Kompresní punčochy pomáhají proti oteklým a bolavým nohám a jako prevence léčby křečových žil. Význam mají i pro sportovce a zdravé lidi.

Kompresní punčochy: Komu všemu prokazují službu?

02.05.2024

Kompresní punčochy si většina lidí pravděpodobně spojí s postaršími ženami, které je nosí kvůli křečovým žilám. Kompresní terapie je skutečně nezbytnou součástí léčby žilního onemocnění, má ale přesah a význam také pro sportovce i běžného zdravého člověka. Jak funguje a kde všude ji lze využít?

Komprese dolních končetin stlačuje žíly, a tím pomáhá s návratem krve od nohou zpátky do srdce. To je velice efektivní pomoc ve chvílích, kdy dlouhé hodiny sedíte nebo stojíte na místě a krev kvůli nedostatku pohybu stagnuje dole v nohách. Nohy jsou pak překrvené, což vede k přirozeným pocitům otoků, bolesti a tíhy.[1] ghghghgh   

Jeden pár kompresních punčoch by měl mít každý 

Toto se děje zcela běžně, bez ohledu na to, zda máte žilní onemocnění nebo ne. S kompresními podkolenkami na nohou se vám výrazně uleví, proto by měl alespoň jeden pár mít doma každý, kdo má sedavé zaměstnání nebo naopak celý den stojí (kadeřnice, přednášející, učitelky atp.), anebo ho čeká delší cestování.  

Kompresní pomůcky pořídíte ve zdravotnických potřebách, kde vám končetinu změří a vyberou model přesně pro tvar a velikost vaší nohy. Část ceny dvakrát ročně uhradí zdravotní pojišťovna. První dny nasazování mohou být složitější, ale s návodem to zvládne každý.  

Máte křečové žíly? Kompresní punčochy jsou nutné, ale nestačí 

U lidí s chronickým žilním onemocněním jsou kompresní punčochy nebo podkolenky nutností. Pokud na sobě vnímáte projevy žilního onemocnění, potom je na místě navštívit ihned lékaře, protože samotné nošení kompresního prádla stačit nebude. Lékař vás prohlédne, dle situace pošle ke specialistovi na žilní onemocnění, a také vám může předepsat venofarmaka. Tyto léky se užívají na zpevnění žilní stěny, kterou můžete mít po svých předcích méně pružnou. Venofarmaka dále zamezují tvorbě žilních zánětů a dalšímu rozvoji chronického žilního onemocnění.  Léčbu je potřeba dodržovat dlouhodobě a nepřetržitě.  

Je potřeba nosit kompresní punčochy i při chůzi? 

Má ale smysl nosit kompresní podkolenky, když se jdete projít? Když něco zařizujete po městě a máte nohy v pohybu? Zde záleží, jestli máte žíly v pořádku nebo ne. „Během chůze, kdy se zapojuje tzv. žilně-svalová pumpa, klesá ve zdravých žilách tlak dostatečně. Není potřeba pokles podporovat nošením kompresního prádla. V postižených žilách, klesne žilní tlak daleko méně, protože návrat žilní krve už je nějak narušený. Pacienti s chronickým žilním onemocněním by měli nosit kompresní punčochy i při chůzi, vysvětluje specialistka na žilní onemocnění angioložka MUDr. Petra Zimolová z FN Motol

 

 

Určitá nelibost nosit kompresní punčochy nebo podkolenky může u lidí s chronickým žilním onemocněním panovat v pozdním jaru a v létě. V období, kdy venku začíná být skutečně teplo, chce asi málokdo nosit na nohách o vrstvu látky navíc a k šortkám nebo k sukni se nehodí. O to více je ale třeba dbát na důsledné užívání léků na žíly a dodržování režimových opatření.