Na konci dne můžete mít oteklé nohy a do kozaček se vejdete jen ztěží. Uleví vám nošení kompresních punčoch. Najděte si ty správné. Na konci dne můžete mít oteklé nohy a do kozaček se vejdete jen ztěží. Uleví vám nošení kompresních punčoch. Najděte si ty správné.

Jsou vám těsné kozačky? Navlékněte si kompresní punčochy

26.01.2024

Kozačky jsou oblíbenou součástí botníku mnoha žen. Řada z nich se ale potýká s tím, že po celém dni nošení se jim zařezávají do oteklých nohou. Případně kozačky přes lýtko vůbec nemohou zapnout. Jak se otoků případně bolesti nohou zbavit? Problém mohou vyřešit kompresní podkolenky a punčochy.

Jednou z příčin otok nohou je chronického žilního onemocnění, které je spojované spíš s metličkami a křečovými žilami. Pocity oteklých bolavých a těžkých nohou jsou počátečními symptomy této nemoci, a právě v této chvíli je třeba problém začít řešit. Z průzkumu provedeného v ordinacích českých praktiků ale vyplynulo, že polovina pacientů pod 40 let se začala léčit asi až 10 let po výskytu prvních příznaků.[1] Malý, R. Zafarová Z. Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVDcontrol II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023

„Chronické žilní onemocnění je progresivní a čím dříve se podchytí, tím lépe. Lékař vám může doporučit komplexní léčbu, konkrétně léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu a kompresní terapii. Řekne vám také více o tom, jak svým žilám můžete pomoci úpravou životního stylu,“ radí dermatoveneuroložka MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D. z Mělníka 

Vliv kompresních punčoch  

Kompresní terapie má ohromný efekt. Ve chvíli, kdy jsou nohy dlouho ve statické poloze, krev se hromadí vžilách a tlačí na žilní stěny zevnitř. To je důvod proč nohy bolí, otékají, tíží a kozačky bývají přes lýtko těsné. Kompresní punčochy vyvíjí tlak na žíly naopak zvenčí. Krev se poté neměstná v žilách a snáz se dostává k srdci.  

Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese. Punčochy s nižší třídou se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na žíly nemusí být dostatečný. Poraďte se se svým praktickým lékařem, co je pro vás vhodné, aby mělo nošení smysl. Zpočátku se mohou hůře natahovat, ale s trochou praxe a s pomůckami se to za chvíli naučí každý. 

Kompresní punčochy je třeba pečlivě vybírat 

Na kompresní punčochy nebo podkolenky máte nárok dvakrát ročně s částečnou úhradou pojišťovny. Zdravotní potřeby, kam většina nejdříve zavítá, nemusí mít k dispozici zcela přesně to, co doporučil lékař. Zkuste se poohlédnout i v lékárnách nebo na internetu. Trh nabízí kompresní punčochy či podkolenky na různě tvarované dolní končetiny v několika barvách, i takové, co jsou k nerozeznání od běžných silonek. Příspěvek zdravotní pojišťovny se na ně vztahovat nemusí, ale lepší je připlatit si za kousek, který bude plnit svůj účel, než si pořídit kompresní punčochy a podkolenky, co leží ve skříni.  

Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy a podkolenky 

  1. Nasazujte je ráno vsedě, než vylezete z postele. 
  2. Mějte ostříhané nehty a obroušené paty.
  3. Kůže na nohou by měla být suchá.
  4. Vyzkoušejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch. 
  5. Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty.