Oteklé nohy mají v teple všichni. Zapojte více pohybu, nebojte se kompresních punčoch a navštivte lékaře. Může jít i o projev nemocných žil. Oteklé nohy mají v teple všichni. Zapojte více pohybu, nebojte se kompresních punčoch a navštivte lékaře. Může jít i o projev nemocných žil.

Jak zmírnit letní otoky nohou? Připravte se už na jaře

24.04.2024

Oteklé nohy mívá v létě nejedna žena. V teple totiž dochází k dočasnému rozšíření žil, což způsobuje, že žíly jsou „přeplněné“ krví, která už měla být částečně na cestě k srdci. Vnější projevy jsou právě v podobě otoků nohou, ale také pocitů bolesti a tíhy v nohách. Jak se připravit na jaro a léto, kdy teplota vzduchu stoupá a je těžké se horku vyhnout?

Neblahý, ale přirozený vliv horka na žíly nezměníte. Pomocí režimových opatření (např. chůze) a nošení kompresních punčoch můžete však zapracovat na tom, aby krev nezůstávala v žilách a vracela se k srdci tak, jak má. Nohám se uleví a také zmírníte případný nástup a rozvoj chronického žilního onemocnění, kterým trpí až 60 % české populace.[1]Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021. Většina pacientů má chronické žilní onemocnění často spojené až s metličkami a křečovými žilami, ale právě oteklé nohy, pocity těžkosti a bolesti nebo i noční křeče jsou prvními příznaky této nemoci,“ říká specialistka na žilní onemocnění, angioložka MUDr. Petra Zimolová z FN Motol.  

Při podezření na chronické žilní onemocnění nezůstávejte jen u následujících režimových opatření, ale obraťte se na praktického lékaře nebo na některého ze specialistů. Může vám předepsat k dlouhodobému nepřetržitému užívání léky na žíly, které zpevňují žilní stěnu a zamezují tvorbě žilních zánětů. Faktorem zvyšujícím pravděpodobnost je výskyt onemocnění v rodině. Zeptejte se příbuzných, zda netrpí na metličky, křečové žíly, otoky nohou nebo bércové vředy.  

 

 

Vznik metliček a křečových žil oddálíte pohybem 

Při dlouhodobém nedostatku pohybu krev stagnuje v žilách a trvale tlačí na žilní stěny. Takto vznikají metličky nebo křečové žíly. Postačí každodenní chůze nebo jiné pohybové aktivity včetně tzv. žilní gymnastiky.  

Nebojte se kompresních punčoch 

Kompresní punčochy nebo podkolenky podporují návrat krve do srdce. Jsou skvělé ve chvíli, kdy dlouho sedíte nebo stojíte a nohy přirozeně otékají. Nasazování chce zkraje trochu praxe, ale trpělivost se vyplatí. Kompresní prádlo pořídíte ve zdravotnických potřebách v různých barvách a kompresních třídách dle vytvářeného tlaku. Stačí najít to, které odpovídá vašim potřebám.  

Masírujte si nohy 

Nohám ulevíte i jejich pravidelnou masáží. Začněte od chodidel a jemnými krouživými pohyby postupujte vždy směrem nahoru ke stehnům. Nikdy v opačném směru. K masírování využijte prsty, klouby nebo dlaně. 

Polohování uleví od otoků nohou 

Sedněte si nebo lehněte, zvedněte nohy, aby byly nad úrovní srdce a opřete je. Důležité je podložit si nohy nějakým měkkým polštářkem, abyste například ostrou hranou desky stolu nezamezili proudění krve. Takto relaxujte, dokud neucítíte, že krev městnaná v žilách nestekla sama gravitací k srdci a pnutí v nohách ustupuje.