Lymfatický systém pomáhá s odstraňováním toxinů, odpadních látek a proti infekcím. Pokud nefunguje správně, vznikají lymfatické otoky. Lymfatický systém pomáhá s odstraňováním toxinů, odpadních látek a proti infekcím. Pokud nefunguje správně, vznikají lymfatické otoky.

Jak rozproudit lymfatický systém?

20.11.2023

Lymfatický systém je součást imunitního a oběhového systému těla, který hraje klíčovou roli v odstraňování toxinů a odpadních produktů z těla a v obraně proti infekcím. Odpadní látky jsou z tkání odplavovány lymfou, mléčně zbarvenou tekutinou, do lymfatických cév. Lymfatickým systémem je pak lymfa transportována až do krevního oběhu. Pokud je funkce lymfatického systému narušená (z vnitřních či zevních příčin), nedochází k dostatečnému odtoku lymfy z tkání. Navenek se tento úkaz projevuje otokem. Co udělat, aby k lymfatickým otokům nedocházelo?

Pijte dostatek vody 

Lymfa je z valné části složená zvody. Ta jí pomáhá udržovat si optimální „tekutost“, což jí umožňuje efektivně plnit svou funkci. Pokud není tělo dostatečně hydratované, lymfa houstne a její tok se zpomaluje. Může to vést k hromadění škodlivin vtěle i ke zvýšenému riziku infekcí. Obecně je doporučený příjem 2 litry tekutin na den pro dospělého jedince, ale v závislosti na pohlaví, hmotnosti, teplotě okolí a fyzické aktivitě to může být více.  

Dopřejte si manuální lymfatickou drenáž  

Další způsob, jak předcházet vzniku lymfatických otoků je manuální lymfodrenáž. Jejím cílem je pomocí hmatové techniky posunout mízní tekutinu z podkoží a zlepšit její přesun. Oproti klasické masáži, která se soustředí na svalstvo a může být prováděná větší silou, je lymfodrenáž jemná. Důležitá je správná technika, proto se raději svěřte do rukou odborníků. Manuální lymfodrenáž se nesmí provádět u nemocných s projevy srdečního a ledvinného selhávání, dále u nemocných s probíhající akutní bakteriální nebo virovou infekcí. Není doporučena u pacientů s nestabilním nádorovým onemocněním,” vysvětluje dermatoložka MUDr. Petra Fialová. 

Držte si dobrou váhu 

Na funkci lymfatického systému má vliv i stravování. Silná nadváha ho zbytečně zatěžuje, dbejte tedy na odpovídají kalorický příjem. Vyvarujte se také potravin s vysokým obsahem soli, kvůli níž dochází k zadržování vody v těle. Příčinou zadržování vody může být i nadbytek sacharidů a alkoholu v jídelníčku. Vše společně přispívá k nárustu tělesné hmotnosti, proto se solí, cukry a alkoholem raději přiměřeně.  

Sport a pohyb podporuje lymfatický systém 

Pohybová cvičení jsou důležitou součástí péče o lymfatický systém. Nejvhodnější jsou vytrvalostní typy pohybů jako běh, chůze, nordic walking, jízda na kole nebo běžkách, ale i jóga. Pomohou vám i cviky na podporu proudění lymfy. Při podezření na špatnou funkci lymfy raději vynechejte aktivity s tvrdým dopadem, s přetěžováním nohou a takové, kde se zvedají těžká závaží 

Naučte se správně dýchat 

Pohyb lymfy je podporovaný i hlubokým dýcháním, při kterém dochází k vyprázdnění hrudního a břišního mízovodu a zlepšuje se odtok lymfy do krevního oběhu. Správné dýchání do hrudníku i do břicha se naučíte například na józe.  

Lymfatické otoky mohou vést k bolestem, nehybnosti a celkově znepříjemňovat život. Aktivity na podporu lymfatického systému jsou pouze doplňkem k léčbě. Při podezření na špatnou funkci lymfatického systému navštivte lékaře. Může vám předepsat léky, podporující správnou funkci lymfatického systému a poradit s vhodnou kompresí.