V těhotenství dochází k tlaku na pánevní oblast a konečník. Ženy se méně hýbou a proto obvykle trpí více zácpou a také potíži s hemoroidy. V těhotenství dochází k tlaku na pánevní oblast a konečník. Ženy se méně hýbou a proto obvykle trpí více zácpou a také potíži s hemoroidy.

Jak na potíže s hemoroidy po porodu a při časté zácpě?

18.10.2023

Svěrače konečníku a hemoroidy uzavírají a utěsňují řitní otvor. Někdy jsou ale svaly svěračů povolené nebo naopak příliš ztuhlé. Hemoroidální pleteně mohou být pod tlakem, zvětšovat se a „ucpávat“ konečník ve chvíli, kdy to není žádoucí. Potíže s hemoroidy a konečníkem se pak projevují svěděním, pálením, řezáním konečníku, krvácením a otoky konečníku.

Příčinou bývá nejčastěji tuhá stolice i průjem. Neprospívá ani sedavý způsob života, nedostatek pohybu, spěch při vyprazdňování a stres. Vliv má i dědičnost. Pro ženy může být prvním spouštěcí událostí poslední trimestr těhotenství a porod. 

Hemoroidy v těhotenství 

S rostoucím miminkem v děloze se zvětšuje i tlak na pánevní oblast, ve které se nachází také konečník. Zároveň bývá vysoký stupeň těhotenství často důvodem k utlumení pohybových aktivit, které by ale mohly zmírnit tzv. těhotenskou zácpu. Její vznik je způsobený změnou hormonů vtěle, jež zpomalují pohyby střev. I proto mohou ženy v posledním trimestru těhotenství začít trpět hemoroidálním onemocněním. 

Největší nápor dostanou hemoroidy při samotném porodu. Čerstvé maminky po něm mohou zaznamenávat krvácení z hemoroidů, bolest při sezení, otok konečníku a další projevy. Se střídavou intenzitou mohou pokračovat dál a zbytečně omezovat v plnohodnotném životě. 

Zcela stejné příznaky se mohou objevovat i u těch, kteří buď nerodili nikdy nebo dávno, ale trpí často zácpou nebo průjmem. Jak si pomoci?  

Nechvátejte a naučte se dýchat 

  • Svaly svěrače konečníku potřebují trochu čas, aby dostatečně povolily a stolice mohla projít. Není žádoucí tlačit přes bolest, abyste to měli rychle za sebou. Na toaletě chvíli v klidu dýchejte a snažte se, aby se s každým nádechem postupně uvolňovala celá oblast pánve, a tedy i konečníku. Chce to ale trochu praxe 

Neodkládejte návštěvu toalety 

  • Je zcela přirozené, že pokud trpíte zácpou častěji, máte s problematickým vyprazdňováním dostatek zkušeností. Mnoho lidí pak návštěvu toalety oddaluje, jak to jde. Stolice, která je dlouho ve střevech, tuhne a následné vyprazdňování může být ještě horší.  

Přidejte vlákninu a tekutiny 

  • Vláknina, kterou najdete ve vločkách, semínkách, ořeších, ovoci i zelenině pomáhá změkčovat stolici, aby lépe procházela střevem. Odborníci se shodují, že optimální množství je  
    30 g vlákniny na dospělého člověka denně. Při dlouhodobém nižším příjmu riskujete zácpu, při vyšším zase průjem. Obojí je špatně. Nezapomínejte ani dostatečně pít. 

Informujte se u lékaře o léčbě 

  • Potíže s konečníkem a hemoroidální onemocnění se dají řešit i pomocí léků na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu. Ocení je zejména lidé s dědičným žilním onemocněním. Předepsat vám je může praktický lékař nebo odborník na žilní či hemoroidální onemocnění. Lékař nebo i lékárník vám může doporučit i mast na hemoroidy. Vytváří na pokožce konečníku drobný film a podporuje hojení.  

Nebojte se ambulantních zákroků 

  • V dnešní době už existuje celá řada moderních ambulantních metod, které vás bezbolestně zbaví problematického hemoroidálního uzle. Informujte se u svého lékaře nebo rovnou u specialisty na potíže s konečníkem (proktolog). Je zbytečně okrádat se o plnohodnotný život kvůli něčemu, co se již dnes dá vyřešit „za pár minut“ u lékaře.