Potíže s hemoroidy a bolest konečníku mohou potrápit. Přidejte proto do jídelníčku více vlákniny pro snadnější vyprazdňování. Potíže s hemoroidy a bolest konečníku mohou potrápit. Přidejte proto do jídelníčku více vlákniny pro snadnější vyprazdňování.

Co zařadit do jídelníčku při potížích s hemoroidy?

26.06.2023

Problémů s konečníkem existuje celá řada, od potíží s hemoroidy, přes ekzémy, perianální hematom až po akutní perianální trombózu. Mají mnohdy podobné projevy a společnou příčinu, a tou je špatná strava. Přes všechny vymoženosti moderní medicíny se totiž složení jídelníčku značně podílí na zdraví. Co jíst, aby se třeba taková přirozená biologická činnost jako vyprazdňování nestala utrpením?

Zcela zásadní je přijímat ve stravě optimální množství vlákniny. Strava bez vlákniny, a ještě s nedostatkem tekutin, ve střevech ztuhne a jen velmi těžko se posunuje dál. Následné obtížné vyprazdňování je nejen bolestivé, ale je i příčinou mnoha zdravotních problémů skonečníkem. Jedním z nich je hemoroidální onemocnění, které vzniká, pokud hemoroidální pleteně, jenž utěsňují konečník, zbytní. A co je častou příčinou? Zácpa. Při usilovném vyprazdňování tuhé stolice se krev hrne do hemoroidů a tím je rozšiřuje. Potíže s hemoroidy se projevují svěděním, pálením, řezáním konečníku, kapkami krve na papíře, otok a nepohodlí. 

S vlákninou proti svědění a pálení konečníku 

Problémy nezpůsobuje jen zácpa, ale i průjem. Proto je důležité udělat vše pro to, abyste se obojímu vyhnuli. To znamená přidat do stravy potraviny, které obsahují vlákninu v optimálním množství. Například v celozrnném pečivu a různých oříškách a semínkách najdete nerozpustnou vlákninu. Jejím hlavním benefitem je to, že zvyšuje objem stolice, podporuje střevní peristaltiku, a tím i pravidelné vyprazdňování. Rozpustná vláknina zase umí absorbovat vodu a zpomalit trávení sacharidů.  

Mluvit s lékaři o hemoroidech by nemělo být tabu 

Jestliže vás už trápí akutní hemoroidální onemocnění nebo se projevy změní, například krev na papíře bude častěji nebo intenzivnější, objeví se bolest, navštivte raději lékaře. Prohlídka u praktického lékaře nebo přímo proktologa, který se specializuje na onemocnění konečníku, může odhalit i jiné potíže než hemoroidální onemocnění, například nádorová. Proktologické ambulance jsou na pacienty s choulostivými problémy připravené a pomohou jim překonat počáteční ostych 

Lékaři vám také mohou předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny. Hemoroidy jsou žilní pleteně a užívání medikamentů vám může výrazně pomoci. Rychlou úlevu přinesou i masti nebo čípky z lékárny. Vytváří na citlivé pokožce konečníku ochranou vrstvu a pomáhají se zhojením podráždění.  

Nezapomínejte pít  

Na zdraví a průchodnost střev má výrazný vliv i správný pitný režim. Lidské tělo denně vyloučí přibližně 2,5 litru vody v moči, stolici, dýcháním a kůží. Proto je důležité toto množství doplňovat, aby mělo tělo tyto ztráty z čeho nahradit a netrpělo deficitem. Nedostatek tekutin vám může způsobovat únavu, onemocnění ledvin, ale i zmíněnou zácpu, která je jedním z faktorů pro zhoršení hemoroidálního onemocnění a dalších nemocí konečníku.  

Potraviny bohaté na vlákninu  

Denně by měl dospělý člověk sníst kolem 30 g vlákniny. Zkonzumovat takové množství pouze v jedné potravině je nesmyslné, protože jen těžko si zároveň zajistíte odpovídající poměr živin a jiných vitaminů a minerálů. Právě proto doporučují nutriční specialisté dbát na pestrou stravu, střídat různé druhy příloh, ovoce i zeleniny