Operace křečových žil a metliček není finální řešení. Chronické žilní onemocnění je celoživotní. Starejte se o své žíly trvale a dlouhodobě. Operace křečových žil a metliček není finální řešení. Chronické žilní onemocnění je celoživotní. Starejte se o své žíly trvale a dlouhodobě.

Co vás čeká po operaci křečových žil nebo metliček?

10.12.2023

Žilní kliniky nabízejí řadu metod, jak si nechat odstranit metličky nebo křečové žíly. Mnoho lidí může mít po zákroku a odpovídající rekonvalescenci dojem, že tím svůj problém vyřešilo. To bohužel není pravda. I po zákroku se potíže mohou vrátit.

Metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění, které postihuje až 60 % české populace.[1]Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021. Vzniká a vyvíjí se především kvůli dědičnosti a nedostatku aktivního pohybu, který pomáhá s návratem krve zpátky k srdci. Genetická zátěž se ale operací neodstraní, proto je nezbytné starat se o kondici svých žil dlouhodobě a trvale.  

 

 
Nemocnou žílu je třeba odstranit 

I když se potíže mohou po zákroku vrátit, jsou nezbytné. „Nemocná žíla může mít vážně poškozenou žilní stěnu. Ve spojení s vyšší srážlivostí krve (a někdy i bez toho) to může být příčina vzniku žilních zánětů, tzv. varikoflebitidy. Důležité je i po vhodném zákroku dále pokračovat v léčbě chronického žilního onemocnění a bránit tak tvoření nových metliček, křečových žil a progresi nemoci do dalších stadií,“ říká žilní chirurg MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Centra žilní chirurgie VASCUMED a II. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně. 

O žíly je třeba se starat dlouhodobě 

Chronické žilní onemocnění je celoživotní a progresivní onemocnění, které většinou pomalu postupuje do vyšších stádií nemoci. S odpovídající péčí lze progresi zpomalit na minimum, ulevit nepříjemným příznakům, ale onemocnění se již nedá zcela zbavit.  

Konzervativní (neoperační) léčba chronického žilního onemocnění má tři pilíře, a to nošení kompresního prádla, užívání léků a zapojení režimových opatření. Na ně je třeba se soustředit bez ohledu na to, zda máte před zákrokem, po něm anebo se na něj ještě ani nechystáte. 

 

Co lze očekávat po zákroku na metličkách a křečových žilách?

Většina zákroků na velkých křečových žilách vyžaduje udělat do kůže několik malých řezů, po kterých zůstávají jizvičky (tříslo, lýtko).
V okolí ošetřovaného místa se mohou objevit drobné modřinky nebo později i hyperpigmentace, která časem zpravidla zmizí. Kůži ale chraňte před sluncem, jinak hrozí, že pigmentové skvrny zůstanou trvale.
Po zákrocích je doporučováno (a je nutné) nosit dle doporučení konkrétního pracoviště elastická obinadla nebo kompresní punčochy. Myslete na to a volte volnější kalhoty nebo dlouhé sukně.
Při provádění invazivnějších zákroků zejména na velkých křečových žilách může dojít k porušení sensitivních nervů v kůži. Následná ztráta citlivosti ohraničeného malého místa na kůži bývá dočasná, ale může být i trvalá. Je to vůbec nejčastější komplikace.