Nejlepší pohyb na křečové žíly, oteklé nohy a bolavé nohy žilního původu je chůze. Každodenní procházky prospívají i na potíže s hemoroidy. Nejlepší pohyb na křečové žíly, oteklé nohy a bolavé nohy žilního původu je chůze. Každodenní procházky prospívají i na potíže s hemoroidy.

Aktivity, které vynechat při bolavých nohách a hemoroidech

21.08.2023

Aktivní pohyb je pro zdraví a duševní pohodu každého člověka zcela nezbytný. Má pozitivní vliv na kardiovaskulární a respirační systém. Podporuje návrat žilní krve a je tedy účinnou prevencí vzniku křečových žil a také potíží s hemoroidy, protože podporuje pohyb střev a snadnější vylučování. Pro mnoho lidí je také sport způsobem, jak ventilovat stres a napětí. Faktem ale zůstává, že jsou pohybové aktivity, které tyto zdravotní neduhy ještě zhoršují.

Když trpíte na hemoroidy... 

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které se nachází uvnitř konečníku a pomáhají ho utěsnit. Pokud na ně působí opakovaně tlak, například kvůli časté zácpě nebo průjmu, zvětší se a mohou dělat potíže. Přináší poté značné nepohodlí při chůzi, sezení, a hlavně při vyprazdňování. Typickými projevy jsou kapky jasně červené krve na papíře, bolest konečníku, otok v okolí konečníku nebo svědění a pálení. Hemoroidální onemocnění potká za život asi polovinu populace a některým se potíže opakovaně vrací. Pokud vás trápí potíže s konečníkem odborníci doporučují vyhýbat se aktivitám, kde dochází ke tlaku do pánve.  

Jaké pohybové aktivity jsou nevhodné?  

dlouhé sezení, cyklistika (nikoli rekreační), dřepy se závažím, vzpírání, jízda na koni, veslování 

Jaké pohybové aktivity jsou vhodné?  

každodenní chůze, běh, nordic walking, plavání, tanec, jóga, pilates 

Když trpíte na otoky nohou a křečové žíly... 

Pocity tíhy v nohách, bolesti a otoky nohou vznikají jako projev překrvení nohou, ke kterému často dochází kvůli absenci každodenního pohybu. Člověk není stavěný na celodenní sezení nebo stání. Pohyb je nezbytný, aby se všechna krev, která doputovala od srdce tepnami, zase žilami vrátila zpět k srdci. Při nedostatku pravidelné fyzické aktivity se část krve mířící k srdci vrací zpět a městná se v žilách dolních končetin. Pokud máte v rodině dědičnou dispozici k oslabení žilních stěn, časem se na nohách objeví metličky a křečové žíly. Jde o projev chronického žilního onemocnění, jenž dokazuje, že žilní systém už nějakou dobu nepracuje správně. Doporučený pohyb je takový, kde není nadměrný tlak do nohou, který by krev v žilách ještě více tlačil směrem dolů.  

Jaké pohybové aktivity jsou nevhodné?  

dlouhé sezení nebo stání, silové sporty, vzpírání, box, squash, surfing, lyžování, kolečkové brusle,  

Jaké pohybové aktivity jsou vhodné?  

pravidelné procházky, lehké túry, plavání, cyklistika, běhání při dodržení techniky, běžky, cviky na podporu návratu žilní krve, kroket, golf, …