Bolavé a oteklé nohy by vám neměly bránit užít si zimu. Přečtěte si rady, jak na to. Vsaďte například na kompresní prádlo a pohodlnou obuv. Bolavé a oteklé nohy by vám neměly bránit užít si zimu. Přečtěte si rady, jak na to. Vsaďte například na kompresní prádlo a pohodlnou obuv.

5 rad, jak si užít zimu bez bolavých a oteklých nohou

22.02.2023

Na lyžování, běžky nebo bruslení se lidé těší od chvíle, kdy napadne první sníh. Co když po pár hodinách máte oteklé nohy, bolí vás nebo v nich mravenčí? Může to být následek přecenění fyzických sil. Důvodem ale může být i chronické žilní onemocnění, které se v počátečních fázích přesně takto projevuje, nebo problém s tepnami. Jak si užít zimní radovánky bez bolesti a nepříjemností?

Není třeba si oblíbené aktivity kvůli nepříjemným projevům přímo odpírat. Měli byste ale znát příčinu a vědět, jaká opatření vám mohou přinést úlevu a čeho se vyvarovat, aby nedocházelo k dalšímu zbytečnému zhoršování.

1. Oteklé nohy mají více příčin, navštivte lékaře
Pokud vás některý z výše zmíněných příznaků trápí, neotálejte s návštěvou praktického lékaře. Ten zjistí příčinu otoků nohou, mravenčení nebo bolesti nohou a navrhne adekvátní léčbu.  Může se jednat o příznaky chronického žilního onemocnění, při němž z mnoha důvodů nedochází k dostatečnému návratu žilní krve k srdci. Krev se městná v žilách dolních končetin a tím žíly rozšiřuje, zejména při dědičném oslabení žilní stěny. Praktický lékař nebo jiný specialista na cévní onemocnění (např. angiolog) vám může předepsat léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby vzniku zánětu (venofarmaka). 

RADA: Při žilním onemocnění se nedoporučuje časté lyžování, bruslení a snowboard, protože tím, jak tlačíte do chodidel při jízdě, si hrnete krev dolů. 

2. Zbytečné sevření křečovým žilám nepomáhá
Dobře utažená brusle a lyžák dodává stabilitu a je prevencí zranění kotníku. Pokud utažení přeženete, zablokujete si krevní oběh. Prsty na nohou nebudete mít dokrvené, protože do nich nedoteče dostatek krve. To může být komplikace pro lidi s onemocněním tepen, kteří mají obecně problém s dokrvováním periférií. Příliš utažené přezky neprospívají ani lidem s chronickým žilním onemocněním, které zase trápí hromadění krve v žilách dolních končetin.

RADA: Nenechávejte své nohy v utažení příliš dlouho. Když si jdete sednout na kávu nebo jedete lanovkou na svah, dejte jim oddech a povolte přezky. Ulevíte si od bolesti, nepohodlí, mravenčení nohou. Potíže s nestabilitou kotníků raději řešte posílením okolních svalů. Vhodné jsou třeba výpony. 

3. Při žilním onemocnění noste kompresní prádlo
Vhodným pomocníkem pro dostatečný žilní návrat krve v dolních končetinách jsou kompresní punčochy nebo podkolenky. Nechte si poradit, která kompresní třída je pro vás nejlepší. Pro ostatní jsou tu volně dostupné podpůrné stahovací punčochy. V případě onemocnění tepen kompresní terapii vynechte, spíše by uškodila.

RADA: Při žilním onemocnění je ideální nosit kompresní prádlo i preventivně. Dnes už existuje celá škála barev, druhů a vzorů, takže ani nikdo nemusí poznat, že se jedná o zdravotní pomůcku. 

4. Na oteklé a bolavé nohy jsou skvělé procházky a běžky
Aktivity, kde se nemusíte bát o kondici svých žil, jsou procházky nebo běžkování. Žíly probíhají mezi lýtkovými svaly a jejich zapojením žíly masírujete a tím podporujete návrat krve zpět k srdci. Navíc procvičíte úplně odlišné svalové skupiny než třeba na sjezdovkách. 

RADA: Další důvody, proč chodit v zimě na procházku najdete zde.

5. Teplo žilám neprospívá, relaxujte zodpovědně
I při relaxování ve vířivkách a saunách je třeba myslet na žíly. Teplo je rozšiřuje a žilní chlopně pak nefungují, jak mají. Část krve, která by měla putovat k srdci, steče zase dolů a bude se hromadit v žilách. Jedincům s chronickým žilním onemocněním se krev už v žilách městná. Pobyt v teple nemoc jen zhoršuje. 

RADA: Jestli už v sauně být musíte, volte raději tu s nižší teplotou. Pokud to situace dovolí, neseďte s nohama dolů, ale lehněte si a dejte je nahoru. Krev steče díky gravitaci k srdci. Totéž můžete zkusit i ve chvílích odpočívání. Vyhněte se také ledovému bazénku, teplotní šok není pro žíly vhodný. Ochlaďte se raději pomalu vlažnější vodou.