Celodenní sezení na židli nebo v sedle hemoroidům neprospívá. Najděte rovnováhu. Cyklistiky ani jízda na koni a motorce se ale nevzdávejte. Celodenní sezení na židli nebo v sedle hemoroidům neprospívá. Najděte rovnováhu. Cyklistiky ani jízda na koni a motorce se ale nevzdávejte.

Může jízda v sedle za zvětšené hemoroidy?

19.06.2024

Láska ke koním, motorkám a cyklistice bývá často na celý život. Při časté jízdě v sedle ale může docházet k bolestem a otokům konečníku z neustálého otřásání při projížďce. Je třeba se svých koníčků vzdávat kvůli konečníku a hemoroidům? Ne nutně. Extrémně častá jízda v sedle patrně neprospívá, ale hlavní viníci potíží s hemoroidy jsou jinde.

Hemoroidy mají všichni. Problematické je jejich zanícení a zvětšení, které způsobuje právě pálení, řezání, svědění i otok konečníku nebo krvácení různé intenzity. Všechny uvedené symptomy se souhrnně nazývají hemoroidální onemocnění, a i když se o tomto intimním zdravotním problému nemluví, alespoň jednou za život se s ním setká až 70 % dospělých.[1] https://www.svl.cz/doporucene-postupy/hemoroidalni-nemoc-100031

Za problémy s hemoroidy může spíš špatná životospráva  

Vznik a zhoršení hemoroidálního onemocnění způsobuje zejména zácpa nebo průjem ze stravy s nedostatkem vlákniny a tekutin v kombinaci se sedavým způsobem života. A tady je kámen úrazu. I když jízda v sedle není hlavním důvodem rozšířených hemoroidů, přispívá k dalšímu zhoršování příznaků a zdravotního stavu. „Při sezení v sedle se výrazně snižuje průtok krve do anální oblasti, vzniká tlak na tuto oblast, a navíc dochází k neustálému tření a dráždění řitního otvoru,“ vysvětluje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze. 

Onemocnění bývá často v rodině. Máte-li v rodině potíže s hemoroidy nebo si příbuzní stěžují na křečové žíly, bolesti a otoky nohou, možná jste zdědili dispozici k oslabení žilních stěn.  

Jak často sedíte? 

Jestli máte sedavé zaměstnání a čas po práci trávíte vsedě s minimem pohybu, je jasné, že víkendové projížďky na koni, na kole nebo motorce nebudou prospěšné. Na druhou stranu, pokud máte v týdnu dost přirozeného i cíleného pohybu, jízda v sedle hemoroidální onemocnění nevyvolá.  

Jak si pomoci, když přijdou potíže?  

  1. Dočasně omezte vyjížďky. 
  2. V běžném životě méně seďte a více choďte nebo běhejte.  
  3. Předcházejte zácpě dostatečným denním příjmem vlákniny a tekutin.   
  4. Při výskytu hemoroidů a žilního onemocnění v rodině užívejte léky (venofarmaka). 
  5. Pořiďte si v lékárně masti a čípky na zklidnění a zhojení konečníku. 
  6. Na jízdu noste polstrované kalhoty a nechte si udělat sedlo na míru.