Nástrahy cestování: Trombóza hrozí už po pěti hodinách

Otoky kotníků jsou běžným následkem letního cestování, zejména v horku. Za určitých okolností — a nejsou nijak výjimečné — mohou vést až ke vzniku krevní sraženiny neboli trombu.  

Ten pak putuje žilním systémem a může způsobit částečnou, nebo úplnou překážku toku krve. Toto nebezpečí hrozí především lidem s trombofilií. Jde o sklon ke zvýšené srážlivosti krve a vytváření krevních sraženin. Následky mohou být osudové.

Cestujete daleko?

Nebezpečnost této nemoci totiž  spočívá v tom, že se někdy krevní sraženina, nebo její část odlomí. Pak putuje cévním řečištěm až do míst, kde ucpe důležitou cévu, a způsobí tak závažnou poruchu prokrvení v této oblasti.

Cestovní trombóza ohrožuje pasažéry po pěti a více hodinách nehybného sezení. Říká se jí také „syndrom turistické třídy“, protože nejméně pohybu poskytují běžná sedadla v letadle na dálkových trasách. Podobný efekt ale může mít i cesta autobusem, a dokonce i vlastním pohodlným autem. Klíčový moment nastává po vystoupení z dopravního prostředku. Může následovat kolaps a následná smrt.

Trombóza žil se nejčastěji projeví v oblasti nohou a pánve. Mezi klasické známky přítomnosti žilní trombózy se řadí otok, bolest či napětí v končetině, případně změna barvy.

Co pomáhá jako prevence?

Ohýbejte nohy v kolenou, kružte kotníky, krčte prsty a protahujte lýtka přitahováním špiček. Každé dvě hodiny se projděte a protáhněte si tělo, nejlépe střídavou chůzí po špičkách, plných chodidlech a patách. A nestyďte se cestovat v stahujících kompresních punčochách.  Někdy je lepší nechat si je ještě den či dva poté.

Ochránit nás mohou jen léky na  ředění krve, které předepisují  lékaři. Laici často preventivně berou  léky, obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která má podobné účinky. Někteří odborníci ale tvrdí, že účinkují pouze proti trombóze v tepenném řečišti, ale proti žilní trombóze nefungují.

Opatrně při antikoncepci

Tromby mohou doputovat až do srdce a způsobit infarkt, v mozku mozkovou příhodu, v plicích plicní embolii atd. Nejčastější formou tromboembolické nemoci je pak tzv. hluboká žilní trombóza, kdy se tromby tvoří v hlubokých žilách dolních končetin.

Nemoc může být dědičná, získaná, anebo vzniká kombinací dědičných a nedědičných příčin. Jak zjistit, zda máte sklon ke zvýšené srážlivosti krve? Ženám, které užívají hormonální antikoncepci (HA), je takové vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, pokud je navrhne gynekolog. Proto je důležité informovat vždy  lékaře o tom, zda byla u někoho v rodině zjištěna trombofilie, nebo se vyskytla tromboembolická nemoc, případně zda žena sama již prodělala trombózu nebo embolii.

V nebezpečí trombózy jsou však také ženy, užívající hormony například v přechodu. Další velkou skupinou ohrožených jsou obézní či kuřáci. Vyšetření vrozeného trombofilního stavu provádí také genetické laboratoře z DNA, jejíž vzorek se získává stěrem slin v ústní dutině.

Pomoc z přírody

Z přírodních  látek nám mohou pomoci flavonoidy, které jako významné antioxidanty mají mnoho příznivých účinků na lidský organismus. Například likvidují volné kyslíkové radikály. Obsaženy jsou v mnoha doplňcích stravy a lécích na žíly, které koupíte v lékárně.

Především se jedná o rutin, vyskytující se v mnoha rostlinách na celém světě. Průmyslově se získává extrakcí a izolací z rostliny Dimorphandra mollis, která se nachází nejvíce v deštných pralesích Brazílie. V našich podmínkách je nejvíce zastoupen v pohance, violce, třezalce a dalších většinou žlutě kvetoucích květinách.

Další dva druhy flavonoidů jsou diosmin a hesperidin, které najdeme v snadno dostupných citrusových plodech.