K otokům nohou přispívá i móda. Co raději nenosit?

Otoky nohou může způsobit velké množství faktorů: záněty, infekce, špatná výživa, metabolické poruchy nebo poruchy krevního oběhu. Možná jste ale netušili, že k těmto nepříjemným projevům může přispívat i móda.

Nejčastější příčinou oteklých končetin bývá žilní nedostatečnost. Negativně odtok žilní
krve ovlivňuje zejména nadváha, dlouhé stání či sezení, delší cestování, vystavování se vysokým teplotám, ale také těsné oblečení.

Nejhorší jsou úzké džíny

Obepnuté oděvy mohou dále omezovat krevní oběh, což otoky ještě zhorší. Oblékejte si proto volné a vzdušné oblečení a naopak se vyvarujte upnutého spodního prádla a těsných kalhot.

Problémem je vše, co škrtí v pase a níž, ale nejvíc lékaři varují před nošením extrémně úzkých džín.

Tzv. skinny a slim džíny jsou oblíbeným módním hitem, protože hezky zdůrazňují štíhlé nohy. Konkrétní případy i lékařské studie však upozorňují, že několikahodinové nošení ultratěsných kalhot může vést ke ztrátě citlivosti nohou, výrazným otokům, a dokonce i k poškození nervů či svalů. Tím, jak utlačují břišní orgány a hlavní žíly vedoucí do končetin mohou dokonce zvyšovat riziko žilní trombózy především u těch, kdo k tomuto onemocnění mají sklony. Nebezpečí pak hrozí zejména při dlouhém cestování.

Opatrně s punčochami, pomohou ty stahovací

Před nedávnem se všude psalo o případu ženy z Austrálie, která v superúzkých džínách pomáhala se stěhováním. Po pár hodinách přestala cítit nohy a měla je oteklé tak, že ji dokonce z džín zdravotníci museli vystříhávat. Došlo k poškození nervů a svalů na dolních končetinách a na nohy se nepostavila ještě další tři dny.  

Vyhýbejte se proto nošení těsného oblečení, obzvlášť podvazků, silonek nebo zaříznutých podkolenek a ponožek. Volte raději ty se zdravotním okrajem, anebo zkuste místo toho nosit zdravotní punčochy na otoky. Kompresní punčochové zboží dobrých značek je dnes hezké, příjemné a nenápadné. Vznik a rozvoj otoků u disponovaných osob – tedy těch, kdo mají nejčastěji vrozenou dispozici k žilní nedostatečnosti – podporují bohužel také vysoké podpatky.

Příznaky jsou zprvu nenápadné

Možná si myslíte, že oteklé nohy poznáte na první pohled. Není to vždycky pravda. Zpočátku se tento problém projevuje nenápadně. K prvním příznakům patří například pocit těžkých končetin, tlak nebo bolest, brnění a mravenčení a někdy i noční křeče. Potíže se nejdříve objevují ve spodní části končetiny a postupně se šíří směrem vzhůru.  Pokud se otoky na nohou vyskytují často, je na místě navštívit buď praktického lékaře, nebo přímo flebologa – odborníka na žíly. Na základě vyšetření stanoví příčinu a navrhne vám správnou léčbu, obvykle za pomoci venofarmak. Později se problémy už řeší hůř.