Bylinky na hemoroidy: Koupele, obklady i masti

Hemoroidy v akutní fázi dokáží pořádně potrápit. Co můžete udělat sami doma, než se dostanete k odbornému lékaři?

Každopádně však návštěvu v ordinaci neodkládejte déle, než je nezbytně nutné, protože stav se může jedině zhoršovat. I když nejhorší projevy pominou, hemoroidy se samy nevyléčí. Rozhodně platí, že čím dříve s potřebnou léčbou začnete, tím lépe. Můžete se tak vyhnout lékařskému zákroku. 

Osvědčené bylinky proti hemoroidům

Jako domácí první pomoc lze využít dubovou kůru, kterou na toto onemocnění užívaly už naše prababičky. Odvar z ní je bohatý na třísloviny, které způsobují stáhnutí cév, působí proti otokům a zastavují krvácení. Z něj si připravíte vlažnou sedací koupel, v níž pobudete aspoň 20 minut.

Podobně adstringentní (stahující) účinky má i vilín virginský v podobě sušených listů a kůry nebo nať svízele syřišťového. S bolestí ze vzniklého zánětu pomáhá také obklad z heřmánku pravého.

Dalšími pomocníky proti hemoroidům z domácí lékárny jsou:

Řepík lékařský – sedací koupel má rovněž protizánětlivé a hojivé účinky

Kostival lékařský – můžete na postižené místo přiložit rovnou list (trochu podrcený paličkou na maso) nebo tinkturu. Obsah léčivé látky allantoinu kromě působení proti zánětu účinkuje na hojení a tvorbu nové pokožky.

Jitrocel kopinatý – obsahuje rovněž allantoin, který pomáhá stáhnout postižené místo. Použijte buď opět podrcené listy, nebo obklad ze silnějšího odvaru. Možná vás překvapí, že podobně účinkuje také obklad s odvarem z kopru!

Aloe vera – gel z této rostliny je osvědčeným pomocníkem při hojení a má také svírající účinky.

Pomoc z lékárny

Mnoho z těchto účinných přírodních prostředků proti hemoroidům  existuje ve standardizovaných přípravcích jako masti, gely či bylinné směsi, které koupíte v lékárnách či obchodech s léčivými rostlinami. Velmi často obsahují také výtažek z kaštanu koňského.

Ke zmírnění příznaků vnějších i vnitřních hemoroidů lze koupit množství prostředků, které mají protizánětlivé, znecitlivující, zklidňující a stahující účinky. Zabrat by měly nejpozději do dvou týdnů.

Spolehlivé léky předepíše lékař

Je však třeba si uvědomit, že uvedené postupy jsou jen zmírňováním zjevných příznaků, přičemž hemoroidy jsou vlastně žilním onemocněním.

Cévy v oblasti i konečníku tvoří žilní pletenec. Pokud se žíly nějakým způsobem poruší, začne se v této oblasti hromadit krev. Vnější hemeroidy se nalézají  především na zevním povrchu konečníku a víc bolí, zatímco vnitřní jsou uloženy hlouběji a projevují se většinou krvácením. Problémem je, pokud dojde k prolapsu neboli  vyhřeznutí. To je teprve ta pravá bolest – a nadto velké nebezpečí infekce i mnoha dalších komplikací.

Obojí však vyžadují odbornou léčbu, představovanou především venofarmaky, což jsou prostředky, ovlivňující stav žil. Jde o léky první volby, takže se nemusíte bát, že  vás lékař hned pošle „pod nůž“.